М инистерство на външните работи не разполага с информация за евентуалното извеждане на българските медицински сестри от затвора в Триполи, заяви говорителят Димитър Цанчев, предаде БГНЕС.
Въпросът за облекчаване на мерките за неотклонение на българските медици е поставян многократно от тяхната защита, но досега съдът е отхвърлял това с аргументите, че те нямат постоянен адрес и с тежестта на обвинението срещу тях, подчерта Цанчев.
Снощи Радио "Дойче Веле", като се позова на информация от високопоставени източници в Европейската комисия съобщи, че е в ход международен план за преместване на българските медицински сестри в Либия извън затвора "Джудейда".
Според представители на комисията, които отговарят за връзките с Африка, е възможно до няколко седмици сестрите да бъдат преместени в хотелски комплекс в Триполи.
Сигнали за близко положително разрешение на драмата с българските медици идват и от председателството на Европейската комисия.
Оправдателните присъди по делото за клевета се приемали като първата стъпка.
Източниците подчертали, че международният фонд за подпомагане на заразените деца е събрал достатъчно голяма сума, която вероятно би задоволила семействата на жертвите. Само ЕС е внесъл над 2 милиона евро, а щедро участие имало и от международни дарители.
Скорошно решение на случая предвиждал и адвокат Джовани Ди Стефано, близък до семейство Кадафи и защитник на либийските интереси по няколко случая, включително Локърби.
"Кадафи иска да се реинтегрира и е готов да направи нещо за това. Той оцеля след бомбени атентати и какво ли не и иска реванш в международните институции", заявил Ди Стефано.
Според него Кадафи не може да остане заложник на 300 семейства. Ди Стефано, който е защитавал и Садам Хюсеин, и Слободан Милошевич смята, че високопоставена правителствена намеса би била от полза и нищо чудно Кадафи да пусне сестрите да си заминат за България.
"Либийският лидер обича да гледа събеседника си в очите и може би е време да го посети някой от София на подобаващо ниво", смята Джовани Ди Стефано.
Днес Димитър Цанчев каза, че не би могъл да се ангажира с посочването на срок, в който случаят с медиците ще приключи, защото според него, не е реалистично да го прави.
Говорителят на външно министерство призова да не се свързват оправданието по делото за клевета срещу медиците и основното дело по обвиненията за заразяване със СПИН, защото основното дело все още не е приключило.
През последните осем години имаше достатъчно доказателства, че тълкувания и прогнози не трябва да се правят, каза Цанчев и помоли да се изчака развитието на процеса във Върховния съд на Либия.
Той заяви, че не може да даде оценка за хода на преговорите със семействата на заразените деца и не може да даде друга информация освен тази, която се получава официално.
По повод разговорите на британския премиер Тони Блеър с либийския лидер Муамар Кадафи и изказването на Блеър, че няма нещо, за което не може да се споразумее с Кадафи, Цанчев посочи, че тези разговори все още не са приключили, трябва да се изчака техния край, но
британската страна е добре осведомена за случая и застава зад позицията на България.
Говорителят посочи, че не може да коментира думите на Тони Блеър и призова за тяхното тълкуване да се обърнем към неговия личен говорител.
Ако очакваният план за преместване на медиците извън затвора се осъществи, това няма да е прецедент в историята на делото.
В началото на февруари 2002 г. медиците бяха изведени от затвора "Джудейда" в охранявана къща в покрайнините на Триполи, в която живяха година и 4 месеца.
Тогава това пак беше изтълкувано като положителен знак за евентуален благоприятен изход от целия процес, но събитията опровергаха очакванията.
Още през юли 2003 г. медиците бяха прехвърлени от къщата в затвора в Бенгази, а след произнасянето на първите смъртни присъди на 6 май 2004 г., бяха пратени отново в "Джудейда".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!