А ндреас Грос от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ)заминава за Скопие, за да събере допълнителна информация, преди да реши дали ще предложи ново разследване за смъртта на македонския президент Борис Трайковски, пише македонската преса.
Трайковски загина при катастрофа с правителствения самолет край Мостар през февруари 2004 г. заедно с още осем свои сътрудници и членовете на екипажа.
Съветът на Европа съобщи, че депутатът от Швейцария Андреас Грос е получил мандат от Комитета по правните въпроси на ПАСЕ за посещение в Скопие.
Ако бъде започнато разследване, то би трябвало да продължи няколко месеца, като ще бъдат разпитани свидетели. "Грос трябва да установи дали съществуват достатъчно елементи за започване и провеждане на пълно разследване", заяви говорител на Съвета на Европа.
Двадесет и един депутати от ПАСЕ подписаха искането за разследване, което инициира Грос, с цел да се изяснят подозренията около смъртта на президента Трайковски, През февруари т.г. Грос заяви, че има още много неясноти по случая. Той подчерта и подозрителното отношение на тогавашния премиер, сега президент Бранко Цървенковски.
"Има информация от различни източници за подозрителни елементи в целия случай със смъртта на Трайковски. Всички информации идват извън Македония. Моят източник от Босна е присъствал на летището в Мостар и е видял как пада самолетът. Разполагам с информация, че има свидетели, които твърдят, че са видели хора да излизат от самолета след падането му. Международните сили в Босна и Херцеговина ? СФОР, 24 часа не позволиха на местните власти да отидат на терена", заяви Грос преди няколко месеца.
В доклада на комисията, формирана от правителството на Босна и Херцеговина, за падането на самолета "Бийчкрафт супер кинг еър" се казваше, че катастрофата е станала заради "грешка в процедурата на кацането, направена от екипажа на самолета". Семействата на загиналите не приеха този доклад.
През август 2004 г. от страниците на македонския в. "Време" лидерът на националистическата организация Световен македонски конгрес Тодор Петров твърдеше, че Трайковски бил ликвидиран, защото заявил, че няма да подпише подготвените тогава закони за териториално деление. В твърденията си Петров намеси и името на тогавашния премиер и сегашен президент Бранко Цървенковски, който бил заплашвал Трайковски.
Самолетът на македонското правителство, с който министърът на отбраната Лазар Еленовски се връщаше от Брюксел, късно вечерта в понеделник кацна принудително в Германия заради технически проблеми, съобщи БГНЕС.
След излитането от Брюксел в пилотската кабина се е задействала алармата. Причината била, че на височина от 5 000 метра е отказал левият генератор, изчезнал е токът в двигателя, съобщила македонската телевизия А 1. Пилотите взели решение да извършат принудително кацане. Германските въздухоплавателни власти разрешили кацане на летището в Мюнхен, където проблемът бил отстранен.
Македонската делегация се е завърнала в Скопие във вторник с полет на търговска авиокомпания.
Македония купи самолета "Лиърджет 60" през 2005 г. за 11 милиона долара от компанията "Бомбардие Аероспейс". Това е първият инцидент с този самолет. Правителството притежава още една такава машина, която от години е неизправна и се намира в хангарите на Министерството на отбраната. Третият самолет на македонското правителство "Кингер" преди три години се разби край Мостар, когато загина президентът Борис Трайковски, отбелязва БГНЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!