Р исковите продукти, които не би следвало да бъдат внасяни у нас са фъстъци от Китай и Судан, бразилски орехи, шамфъстък от Иран и Турция, смокини и бадеми от Турция, кафяв ориз от САЩ.
Всички изброени продукти има голяма вероятност да съдържат генномодифицирани организми, посочи д-р Снежана Алтънкова от здравното министерство.
Когато се установи несъответствие се постъпва по няколко начина - храните връщат се на адреса, откъдето са дошли, ако съответната страна изяви желание да ги приеме.
Вторият начин е прехвърляне на въпросните продукти, които не могат да бъдат допуснати в България, в трета страна.
И последният начин е унищожаване на заразените продукти след обстоен анализ, направен от здравното министерство.
В Министерството на здравеопазването е внесен проект за стратегия за създаването на национална агенция по безопасност на храните.
Законопроектът трябва да бъде приет до 30 юни 2007г.
Това каза на днешния семинар, посветен на осигуряването на безопасността на храните в съответствие с изискванията на ЕС, зам.-министърът на здравеопазването д-р Атанас Додов.
Той уточни, че отговорността по безопасността на храните трябва да бъде еднакво валидна и за производители, и за търговци.
От 1 януари започват да действат по-завишени изисквания за контрол на хранителните продукти, в това число и за генномодифицирани организми, уточни д-р Додов.
Зам.-министърът на здравеопазването конкретизира, че обект на контрол ще бъдат тези търговски обекти, където се предлагат или продават хранителни продукти.
Т.нар. "гаражни магазини" били извън списъка - те действали незаконно.
Отношението към добросъвестните търговци и производители ще бъде колегиално, трябва да има поощрение за тези, които спазват нормите, допълни Додов.
Предвижда се броят на инспекторите, които ще осъществяват контрол върху обектите, да бъде 1200.
700 от тях ще работят на терен (контролиране на търговските обекти), а останалите ще бъдат заети с изследователска дейност, свързана с отхвърлянето на съмнението дали даден продукт отговаря на нормите.
Комисията за здравен контрол имала тесни взаимоотношения с митниците, през които се внасят хранителни продукти. Основните места, откъдето внасяме са пристанищата Варна, Бургас, летище София, ГКПП Кулата, Калотина, Капитан Андреево.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!