До края на юни ще бъде издаден кратък наръчник "Как да се държим в район, обитаван от мечки".
Той ще бъде разпространен сред хората от смолянските села, а целта е да им се помогне да се пазят от нападения на мечки, както и да се ограничат посегателствата на животните върху стопанствата.
Заради скорошния случай на убит от стръвница човек край село Кутела в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) се събраха експерти и представители на неправителствени организации, за да изработят мерки как подобни случаи да бъдат сведени до минимум.
Акцентът в обсъжданията беше необходимостта от превенция за поведението на хората в районите с меча популация.
Участниците в срещата се обединиха около реализирането на редица мерки, сред които въвеждането на електронни пастири за опазването на кошарите и пчелините, осигуряване на обучени овчарски кучета, които да пазят стадата и стопанствата високо в планината, създаване на спешен екип за региона, който да действа при нападение от мечки.
До края на годината на стопаните в Смолянско ще бъдат раздадени 85 мобилни електронни пастира, които ще бъдат осигурени по проект по оперативна програма "Околна среда".
Експертите се обединиха и около решението да започне засаждане на къпини, сливи, малини, боровинки и други диви плодни растения в районите, отдалечени от селата, за да се разселят мечките във високите части на планината.
Освен това ще бъде изготвен предупредителен списък на проблемните региони, който ще бъде огласен във всички планински населени места.
През есента в Смолянско ще бъде направено преброяване на мечките, за да се види как се развива популацията.
Освен това квотата за отстрел на кафяви мечки, определена съгласно Плана за управление на мечката, ще бъде разглеждана приоритетно при възникнали проблеми в Смолянския регион.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!