Никой освен ДСБ не е посочил първопричината за създадената криза, а именно - ДПС, смята още бившият министър-председател.
Това е политическото дъно, до което може да стигне българската политика - първо от "Новото време" да подпишат искане за вот на недоверие, а после да станат част от управляващата коалиция, коментира и неговият заместник Веселин Методиев.
БЗНС-НС (BZNS-NS.bg) прекратява преговорния процес с 11-те десни партии, съобщи по-късно днес лидерката на земеделците Анастасия Мозер.
Тя щяла да преговаря със СДС и други партии от дясното пространство, но разговорите ще бъдат поотделно, а не в общия формат, иницииран от синята партия със срещата на 10 ноември м.г.
В средата на януари от партията на Костов предложиха на БЗНС-НС и партньорите им от Демократическата партия да запазят коалицията ОДС на тазгодишните парламентарни избори.
Ще е груба политическа грешка, ако искането на опозицията за вот на недоверие към кабинета се оттегли след присъединяването на "Новото време" към управляващата коалиция, предупреди междувременно лидерката на СДС Надежда Михайлова.
Ако за някого това е било въпрос на партийни игри и комбинации, за СДС е възможност да заяви ясно оценката си за кабинета, поясни тя след заседанието на партийното ръководство.
Присъединяването на "Новото време" към управляващата коалиция е показало, че проблемът не е само в правителството, а и в мнозинството, което го подкрепя и е сформирано въз основата на сделки, смята синята лидерка.
Оценката на СДС е, че националните интереси стават заложници на лобистки интереси, каза още Михайлова и подчерта, че става въпрос за сделка, но още не е ясно между кого и какво точно е било договорено, допълва БНР.
Според нея с общата позиция между ДСБ и БСП за създаването на експертен кабинет хората на Костов са легитимирали социалистите като опозиция и дори са се превърнали в техен потенциален коалиционен партньор.
През последните дни е имало странни договорености, разказа Михайлова. Първата - между ДСБ, БСП и "Новото време" - се е развалила и тогава е била подменена от сделката между НДСВ, ДПС и "Новото време".
Вероятно ДСБ и БСП не са могли да дадат на "нововремци" достатъчно гаранции за желаното участие във властта и затова те са предпочели по-ясните обещания на НДСВ и ДПС, предположи синята лидерка.
Според нея безпринципността при първия търсен вариант на сделката е в това с кого ДСБ иска да се съюзи. Как е възможен съюз на "експертно" ниво с политическата сила, която се изказва за излизане на Бълщгария от антитерористичната коалиция, планира скъсване на отношенията с МВФ и настоява за спиране на приватизацията, запита Михайлова.
В този парламент не може да има обединена опозиция, защото позициите на СДС по ключови за страната въпроси са коренно противоположни с позициите на БСП, категорична бе председателката на синята партия.
Оказа се, че и за ДСБ принципите не са достатъчни и те са готови да станат патерица на БСП, коментира тя и заключи, че случилото се представлява подмяна на вота на избирателите.
СДС ще участва активно в дебатите по искания вот на недоверие, за да даде своята оценка за управлението на правителството и управляващото мнозинство, уверяват от "Раковски" 134.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!