- Как изглежда първата година от живота на една телевизия, г-жо Грозданова?
- Можем само да сме доволни от това, което се случи. Сега, когато се връщам назад виждам, че много хора не са вярвали как една телевизия може да се направи разпознаваема за 12 месеца.
Още повече, че на пазара има много електронни медии. Продължавайки да имаме планове, изпълняваме амбициите си, които заявихме навършвайки нашите 100 дни.
Мисля, че зрителите, които са попадали на Тв 7, оценяват и качеството на картината, която предаваме. Това е много важно за доверието към такъв тип медия.
- Кое направи вашата телевизия разпознаваема?
- Първо фактът, че събрахме много добър екип. Благодаря на хората, които работят в Тв 7, за това, че показаха своя професионализъм и се сработихме. При нас всеки съвместява по няколко неща, но е важно тези неща да се правят добре.
Мисля, че и условията на работа в Тв 7 са добри. Другото, което направи разпознаваема телевизията, е нашата програма. Смятаме, че сме я конструирали така, че всеки да може да намери своето предаване.
Не оставям на заден план и филмите, които показваме. Освен всичко друго, излъчваме наградени европейски ленти, защото смятаме, че европейското кино действително прави голямо завръщане с хубави произведения.
Имаме и добри, хитови сериали, които също са носители на много награди. Освен това Тв 7 направи една голяма стъпка като продуцира и произведе български криминален сериал - "Неочакван обрат", нещо, което други телевизии не са правили.
По този начин даваме своя принос и за българското кино. Аз съм много горда с този сериал, който върви всеки петък.
- А успя ли Тв 7 чрез вашия "Отзвук" да се превърне и в коректив на общественото мнение?
- Предаването беше познато като име и фирма и това до голяма степен помогна. "Отзвук" има трудната задача да кани хора, които оформят мисленето на обществото или от които зависят важни за държавата решения.
Ако те не познават телевизията, водещия или предаването, трудно биха се съгласили да дойдат. Предаването се развива добре.
То си има и своята конкуренция - по Нова телевизия в същия час се излъчва "На четири очи" на Цветанка Ризова. По този начин се сблъскват и гостите, и аудиториите.
Но това е животът - трябва да свикваме да живеем и да работим при конкуренция. Смятам, че правим раздвижено предаване, с различни гледни точки.
В него има репортажи, обръщаме внимание и на журналистическата колегия, защото сме на мнението, че оттам излизат много интересни мисли.
В "Отзвук" е и рубриката "Люти чушки", която Кин Стоянов прави. Аз се гордея и с една друга рубрика с две имена -"Думите остават" или "Открийте разликата" - където се връщаме малко назад и припомняме на хората какво са говорили политиците преди години и какво говорят сега.
- След толкова много издания на "Отзвук" можете ли да кажете, че честата смяна на мненията на политиците е по-скоро правило?
- Фактът, че "Думите остават и "Открийте разликата" издържаха толкова време, както и че имаме материал за тях за две години напред, може да значи само едно.
Политиците като че ли нямат много респект към паметта на хората и към това, че медиите могат да им напомнят какво са казвали.
- В 39-ия парламент Вие бяхте депутат от НДСВ. Съжалявате ли, че се върнахте към журналистическата си професия и отново сте от другата страна на барикадата?
- Вижте, аз винаги съм се занимавала с политика. Сега в "Отзвук" пак го правя. Но в телевизията се чувствам в свои води, защото нещата до голяма степен зависят от мен. Имам и отговорност към екипа, който съм подбрала.
Докато в политиката никога не казваш това което мислиш, винаги има шикалкавене. Трябва да се съобразяваш с партийни решения. Личното ми мнение, на което много държа, там не се приемаше много добре.
Медиите и журналистите сме тези, които трябва да карат политиците да назовават нещата с точните им имена. И да знаят, че носят отговорност пред хората.
- Но предполагам, че чисто професионално ви помогна фактът, че успяхте да видите и "кухнята" на политиката?
- Да, наистина е така. Вече познавам процеса, знам как точно се случват нещата. До голяма степен мога да разбера защо когато питам нещо конкретно един политик, той ми говори за ланския сняг.
- А ще дойде ли скоро времето, когато хората ще се интересуват по-малко от политиката, отколкото от живия живот?
- По-скоро имаше друго мнение - че хората не се интересуват от политика. Аз не смятам, че това е така. Българинът си остава политически ориентиран човек с желание за собствено мнение.
Всъщност, почти всичко около нас е политика. В момента ние вървим към нормализация. Ако човекът е независим икономически и животът му не е обвързан толкова от решенията на политиците, той по-малко ври и кипи по тази тема.
Затова е нормално да няма 90% избирателна активност. В нормалните страни 50% е нормален процент на гласуващите.
По света на най-голям интерес се радват местните избори - хората се интересуват кой ще управлява мястото, където ще живеят.
У нас парламентарният вот е най-обсъждан. Българите още не са съвсем наясно какво зависи от отделните власти.
- Доколко Тв 7 се опитва да има и образователна функция?
- Медиите наистина имат и такава мисия. Ние сме частна, търговска телевизия, но в нашата програма например, съществува предаването "Нашите 15 минути", което е насочено към хората със специфични възможности.
То обаче не е мелодраматично, а показва, че и тези хора могат да намерят своето място в обществото. И че ние не трябва да се отнасяме към тях с някакво съжаление и милозливост, а просто трябва да им осигурим равни възможности.
Ние искаме да се насочим и към проблемите на общините извън София и работим по този въпрос.
- Какво друго ще се случи през втората година на Тв 7?
- Много неща. Виждате, че предаванията постоянно се обновяват. Ще продължим да държим на това да имаме хубави филми. Ще излъчваме и футболни срещи, които са от голям интерес за зрителите.
Имаме амбициите да направим и много добро шоу от типа на интелигентните игри. Зрителите също ще могат да участват в него.
- Какво ще кажете на хората, които гледат най-младата и най-модерна българска телевизия?
- Благодаря им, че обърнаха внимание на Тв 7. Благодаря и на експертите, защото телевизията ни получи много награди.
Най-много призове грабна сатиричното токшоу "Говорещи глави", включително и от международния телевизионен фестивал в Лвов.
"Отзвук" получи три награди. "Нашите 15 минути" също беше оценено. За мен е важно, че всеки, който е успял да види нещо по Тв 7 почти винаги се връща към нас.
Но в никакъв случай не сме постигнали върха. Трябва да се развиваме и да търсим все повече интереса на зрителите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!