В ече близо 400 семейства са получили компенсациите от банката в Бенгази, каза, каза за Дарик радио говорителят на Асоциацията на семействата на заразените със СПИН деца Рамадан Ал Фитури днес към 17 ч.
"Вероятно ще дадем пресконференция утре сутринта, когато всичко ще бъде готово", добави той.
Асоциацията все още не била представила пред Висшия съдебен съвет документ, с който семействата на децата официално приемат изплащането на компенсации и се отказват от настояването смъртните присъди да бъдат изпълнени.
"Това ще стане скоро, работим по въпроса, не бързаме за никъде", лаконичен беше говорителят на Асоциацията.
В същото време в София посланикът на Франция Етиен Монтен дьо Понсен съобщи, че Франция се готви да приеме за лечение повече от 150 либийски деца, болни от СПИН.
Преди обяда във френското посолство, на който бяха поканени адвокатите на българските медици в Либия, техните роднини, както и шефове на медии, посланикът каза, че Франция ще подчертае пред либийските власти, че няма да има нормализиране на отношенията с Либия, между Либия и Европейския съюз като цяло докато осъдените на смърт български медицински сестри и палестинският лекар не се върнат в България.
"Има един много хубав девиз по стените на сградите в София и в много други български градове: "Не сте сами!". Искам да кажа, че България не е била сама, също така и семействата не са били сами.
Президентът на Франция Никола Саркози е в течение, на всеки час получава информация за хода на нещата. Той пожела неговата съпруга да отиде в Либия.
Тази битка е наша и поради това, че България е в европейското семейство. Целият ЕС оказва помощ и работи по тази тема, Франция дава своя принос".
Европейският комисар за външните отношения и европейската политика на добросъседство Бенита Фереро-Валднер изрази днес надежда за позитивна развръзка, ако е възможно още днес, на случая с петте български медицински сестри и получилия българско гражданство палестински лекар, осъдени на смърт в Либия.
Трябва да проявим още търпение, заяви Фереро-Валднер на съвместна пресконференция в Брюксел с украинския министър на външните работи Арсений Яценюк. Тя изрази надежда, че Висшият съдебен съвет на Либия още днес ще помилва шестимата медици.
Почти е приключил процесът на събиране на подписи от семействата на заразените със СПИН деца в Либия, което е много важен знак, също така е необходимо условие за успешното приключване на случая, каза пред журналисти премиерът Сергей Станишев след заседание на ИБ на БСП.
Надявам се действително в най-кратки срокове да се проведе заседание на Висшия съдебен съвет на Либия. Българската държава е подготвена за реакции - както политически, така и конкретни действия в зависимост от неговите решения, допълни премиерът.
Той напомни, че се намираме на финалната фаза на процеса и изрази надежда и вяра, че ще излезем с успех и с чест от тази ситуация.
Според премиера, самият факт, че заседанието на ВСС на Либия се свиква в изключително кратки срокове след последното произнасяне на съда, говори много за усилията, които са положени през последните месеци от страна на българското правителство, на ЕК, на държавите-членки на ЕС, за да се стигне до развръзка и успешен взаимноприемлив финал на процеса.
Очакваме до края на деня да се свика заседание на Висшия съдебен съвет на Либия наново и да се придвижи въпросът. Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин.
Всички останали възможности са отворени, коментира той и бе категоричен: Много погрешно е от България да се броят проценти колко семейства на заразени със СПИН либийски деца са сложили подписи под споразумението.
Запитан може ли да става въпрос за опрощаване на дълга, който има Либия към България, Калфин каза: "Този въпрос засега не е обсъден, не е решен, така че, като се реши, ще кажем".