Целта на програмата е създаване на условия за устойчиво развитие на този регион, стимулиране на ефективно стоково-земеделско производство, като в селскостопанските дейности се включат и допълнителни направления, освен традиционните за Родопите.
Програмата за развитие на алтернативно земеделие ще обхване общините с преобладаваща планинска част в Хасковска, Кърджалийска и Смолянска област. Тя ще се прилага и в планинската част на Пловдивско и Пазарджишко, в долината на р. Места, в гоцеделчевско, разлошко, Якоруда, до Велинград и Белово.
Ще бъдат възстановени традиционни производства в растениевъдството и се предвижда създаването на алтернативни. Местните хора ще бъдат насърчавани при отглеждането на орехи, лешници, арония, малини, къпини, бадеми, сливи, ябълки, череши, вишни и други овощни култури. Програмата предвижда също отглеждане на билки и етеричномаслени култури - лавандула, градински чай, мащерка, планинска чубрица, бял риган, мента.
Като алтернатива на зърнено-житните култури програмата предвижда отглеждане на ръж, както и технически култури - например лен и фуражи. Програмата предвижда в регионите да се гледат още говеда, биволи, овце, кози и зайци.
Изпълнението е разделено на три етапа. Първият предвижда осигуряване на 970 000 лв. за техническо обезпечаване на програмата, за административни разходи и създаване на демонстрационни обекти в растениевъдството и животновъдството.
Вторият етап е средносрочен и предвижда учредяване на сдружения на производителите за усъвършенстване системата за производство и реализация на продукцията. По това време ще се търсят начини за интегриране на дребните производители с търговските дружества, както и създаване на условия за кредитиране на тяхната дейност.
В дългосрочен план е предвидено на 20 000 дка да бъдат засети овощни насаждения. Над 9,5 дка ще бъдат засети с билки, около 6000 дка - с лен, и 30 000 дка - с ръж.
В областта на животновъдството програмата си поставя за цел да се учредят 160 кравеферми за мляко, 50 за месо, 80 ферми за биволско мляко, по 160 ферми за овце, кози и зайци.
Ще бъдат организирани пунктове за изкупуване на земеделската продукция, цехове за сушене, обработка и пакетиране на билки и учредяване на фирми за преработка на плодове. В тази част на програмата е предвидено и приемането на закон за ползване на планинските ливади и пасища.
Програмата ще се финансира от държавния фонд "Земеделие" и програма САПАРД, както и от Националния фонд за опазване на околната среда към екоминистерството. Разработва се проект за региона на Родопите по линия на Германското техническо сътрудничество, както и проект, финансиран от предприсъединителните фондове на ЕС.
Необходимостта от създаване и прилагане на програмата е продиктувана от високата безработица в региона, ниските добиви от отглежданите култури и трудната реализация на земеделската продукция, обясняват от правителството.
Досега в област Смолян 306 земеделски производители са заявили желание да се включат в Програмата за развитие на алтернативно земеделие в Родопите, а в областите Хасково и Кърджали - съответно 48 и 40.
Осигуреният финансов ресурс чрез ДФ "Земеделие" за 2003 г. по програмата е 10 млн. лв. От тях 8 млн. лв. са за предоставяне на кредити, а 2 млн. лв. - за субсидии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!