Ф ренският "Монд" разбира шока, изпитан във Великобритания при разкритието, че тези, които причиниха взривовете в Лондон са били "израснали на местна територия атентатори-самоубийци".
"Те бяха млади хора извън всякакво подозрение, добри съседи ... родени във Великобритания," посочва вестникът. "Същите тези хора тихо напуснаха семействата си с раници, пълни с експлозиви, за да отидат и да се взривят", разказва вестникът.
Изданието изтъква, че от полицейска гледна точка фактът, че атентаторите очевидно са родени на британска територия, прави още по-трудно предотвратяването на подобни атаки.
"Великобритания вярваше, че моделът й за интеграция на имигрантите я защитава от екстремизъм - пробуждането е брутално", коментира вестникът.
За "Тагесцайтунг" видео наблюдението е неефективно средство в борбата срещу тероризма. "Видеокамерите просто наблюдават, но не помогнаха да бъдат предотвратени атаките в Лондон, защото виновниците не са се държали подозрително", отбелязва той.
Вестникът посочва, че видеозаписите на заподозрените атентатори-самоубийци половин час преди атаките показват "безгрижни млади мъже с раници". "Тези снимки може да задоволят общественото любопитство, но не създават чувство за сигурност," пише изданието.
То счита за странно, че докато видео наблюдението е широко разпространено във Великобритания, в същото време в страната има голяма опозиция срещу въвеждането на картите за самоличност.
Като германец можете само да бъдете изненадан от това, но въпросът за това кое е и кое не е очевидно културно обусловен, се отбелязва в статията.
Австрийският "Щандарт" пише, че страните-членки на ЕС не искат да сътрудничат в борбата срещу тероризма, в частност в рамките на ЕС. Изданието уточнява, че е станало ясно, че повечето европейци дори не са чували за координатора на ЕС за борбата срещу тероризма Гил де Ври.
Представители на държави от ЕС го познават, но предпочитат да нямат много вземане-даване с него, отбелязва вестникът. Според него междуправителственото сътрудничество също е ограничено, както е показал неуспехът да се постигне споразумение за конкретни стъпки за съхранение на телефонни обаждания.
Унгарският "Небсабадшаг" хвали реакцията на Великобритания при бомбените атаки в Лондон. Според вестника, "хора описват британците като смела нация, не само тук и не само сега, а винаги - и с основание".
Изданието е убедено в готовността на страната да приеме, че ще трябва да се справя с местни джихадски атентатори-самоубийции. "И докато това "справяне" се извършва, мотото ще продължи да бъде "Няма да се откажем ни на йота от нашия начин на живот", пише вестникът.
"Фигаро" пише, че традиционното в Деня на Бастилията вчерашно интервю на президента Жак Ширак не е съдържало "големи новини", но е било белязано от желанието "да бъде разсеяно мрачното настроение, обхванало французите".
"Либерасион" фокусира вниманието си върху продължаващото съперничество между президента и неговия млад противник - вътрешният министър Никола Саркози.
Вестникът посочва, че министърът е избрал точно времето на телевизионното интервю на Ширак след президентско градинско парти, за да организира и той градинско парти и среща с журналисти - ход, който е описан като "свежа провокация от страна на вътрешния министър".
"Точно когато интервюто с държавния глава трябваше да започне, Никола Саркози отвори вратите на офиса си за присъстващите журналисти," пише изданието. Телевизията се е въздържала да присъства, добавя то.
"Либерасион" съобщава, че Саркози "нахално" попитал след това какво е казал президентът. Когато му отговорили, че Ширак не е казал нищо друго освен добри неща за него, Саркози "подкочи, отдаде чест по военному и се пошегува: Основното нещо е, че моят лидер ме одобрява!".
"Ел Паис" разглежда представянето на президента Ширак в Деня на Бастилията в статия под заглавие "Добрият стар Ширак".
"Жак Ширак се е изхабил и френското общество има още по-голяма нужда да види нови лица, да чуе нови предложения и да почувства, че е призвано за нещо велико", коментира изданието.
Според вестника в интервюто Ширак е изглеждал "уморен... неспособен да заинтригува страната с изтъкания си призив за обединение, и продължи да обещава, както обикновено, по много от обичайното" - да се бори с безработицата и да съживи икономиката.
Вътрешният министър Никола Саркози, който е съперник на Ширак за президентския пост, "каза презрително преди няколко дни, че президентът ще направи по-добре ако се въздържи от говорене, когато няма какво да каже", изтъква вестникът.
Ширак "не се нуждаеше от неговия съвет", посочва изданието.