О бщото събрание на ООН изрази сериозна загриженост от многобройните нарушения на човешките права в Иран и призова правителството в Техеран да ги прекрати, съобщи Ройтерс.
Съответната резолюция бе приета вчера със 72 срещу 50 гласа и 55 въздържали се след неуспешен опит на Иран, подкрепен от Пакистан и Зимбабве, да осуети гласуването й.
Документът изразява сериозна загриженост от "тормоза, сплашването и преследването" на правозащитници, политически опоненти, религиозни дисиденти, журналисти, парламентаристи, студенти, свещеници, учени, интернет блогъри и профсъюзни активисти.
Текстът критикува съдебната система на Иран,
която упорито не спазва международните стандарти, и обвинява Техеран, че използва изтезания и публични екзекуции, както и че дискриминира жените, етническите и религиозните малцинства.
Иран често е упрекван за нарушения на човешките права, като екзекуция чрез обесване на непълнолетни, налагане на други жестоки наказания, като бичуване и ампутация, хвърляне в затвора на опозиционни дейци и спиране на вестници и интернет сайтове.
Техеран междувременно поиска Съветът за сигурност на ООН да осъди тайното разработване и притежаване на ядрени оръжия от Израел и да наложи санкции на еврейската държава, ако тя не се откаже от ядрения си арсенал.
В писмо до председателя на Съвета за декември, посланика на Катар Абдулазиз ал Насър, иранският посланик Джавад Зариф цитира изявление на израелския премиер Ехуд Олмерт, признаващ за първи път, че
Израел притежава атомно оръжие
Установяването на мир и сигурност в Близкия изток са невъзможни, докато внушителният арсенал на Израел продължава да заплашва региона, твърди Техеран.
Шестте страни, натоварени с обсъждането на иранското ядрено досие в ООН, отново не успяха да преодолеят разногласията си как страната да бъде принудена да прекрати обогатяването на уран.
След две заседания вчера, посланиците на шестте страни се срещат отново днес. САЩ, Русия, Китай, Великобритания, Франция и Германия обсъждат проект за резолюция, внесена в Съвета за сигурност от европейците, която предвижда търговски санкции срещу Техеран.
Остават още трудни проблеми за решаване,
каза руският посланик Виталий Чуркин. Той спомена по-конкретно забраната за пътуване в чужбина, предвиждана за иранците, замесени в ядрени и балистични програми.
По думите му "тя не се вписва в концепцията на резолюцията, не допринася нищо позитивно за неразпространяването на ядреното оръжие и е просто безполезна добавка".
Запитан дали резолюцията ще бъде приета до края на седмицата, т.е. преди коледните празници, както искат западните сили, той отговори: "Аз не се интересувам много от ваканции".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!