К арта с 50 инфраструктурни проекта в Централна и Източна Европа, които увреждат околната среда и имат съмнителен икономически ефект, бе представена в Брюксел от неправителствените организации "Банкуоч нетуърк" (BankWatch.org) и "Приятели на Земята - Европа" (FoEEurope.org.co.uk).
Основавайки се на най-обширното до момента изследване, картата озаглавена "Сплотеност или Колизия?" показва спорни проекти на обща стойност 22 млрд. евро.
Някои от тях вече са финансирани, а други са в плановете за финансиране от европейските фондове и/или Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
"Финансовата подкрепа на ЕС за Централна и Източна Европа е необходима и ние я приветстваме. Но ако парите водят до безразсъдни застроявания и разрушаване на околната среда, потенциалът им да донесат ползи е загубен.
Картата демонстрира, че вредните проекти не се ограничават само с няколко изолирани случая. Все пак тези проблеми могат да се избегнат, защото съществуват алтернативи.
Европейската комисия и ЕИБ трябва да спират такива проекти и да настояват за правилното оценяване на алтернативните решения", смята Мартин Конечни, координатор по еврофондовете в "Приятели на Земята".
Авторите на картата са включили в нея 18 инсталации за изгаряне на отпадъци, подкрепени за сметка на рециклирането; 14 неуместно планирани магистрали, които пресичат ценни природни области или жилищни зони; осем речни и други проекти за управление на водите, заплашващи да разрушат уникални природни места.
Сред критикуваните проекти има и шест в България: АЕЦ "Белене", автомагистралите "Струма" и "Люлин", управлението на софийските отпадъци, Националният център за третиране на опасни отпадъци и разширението на летище София.
У нас като най-опасни за хората и околната среда и с доста съмнителни или направо липсващи икономически ползи са оценени три проекта. Първи в тази класация е поставен проектът за втора атомна централа в Белене, който според авторите на картата, цитирани от БГНЕС, заплашва здравето на хората и чистотата на природата.
Проектът се поддържа вече второ правителство, без да им адекватна ОВОС, нито да се съобрази с критиките на независими енергийни експерти, природозащитници, икономисти. Средствата от над 4 млрд. евро биха могли да отидат за предприемане на мерки за енергийна ефективност и за възобновяеми енергийни източници, коментират от неправителствените организации.
Друг недалновиден проект, търсещ 131 млн. евро субсидии, е намерението на Столична община да построи инсинератор и/или инсталация за производство на палети от битовите отпадъци, които после да се изгарят в ТЕЦ или циментови пещи.
Това са скъпи, опасни за здравето и околната среда технологии, които не само ще унищожават ресурси вместо да ги рециклират. но ще изпускат повече въглероден диоксид дори от ТЕЦ на природен газ, посочват авторите на картата.
Уникалното Кресненско дефиле все още е под заплаха от бъдещата магистрала "Струма" - това е третият проект на стойност над 600 млн. евро.
Ако магистралата мине през дефилето, безвъзвратно ще се разруши уникалната му екосистема, дом на много редки видове. Магистралата ще причинява замърсяване на въздуха и ще предизвиква прекомерен шум за местните хора, а рафтингът ще изчезне като алтернативен туризъм, на мнение са неправителствените експерти.
Сред 50-те обекта на картата жури определи трите най-необмислени проекта в Централна и Източна Европа.
По примера на наградите за най-иновативни проекти, връчени също днес в Брюксел,трите най-опасни проекта според авторите на картата са: схемата за изграждане на 9 инсинератора на стойност над 1 млрд. евро в Полша, магистралата Виа Балтика - Полша, магистралата Р52 (връзката Бърно - Виена) в Чехия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!