Говорителят на ООН Фред Екхарт посочи, че обвиненията могат да имат сериозни последствия, обяснява Българската редакция на Би Би Си.
"Съставът на комисията, подбран от генералния секретар, показва колко сериозно приема той обвиненията и колко силно желае те да бъдат разследвани, защото някои от твърденията не са подкрепени със солидни доказателства и подозираме, че може да са политически мотивирани", каза Екхарт.
Бившият директор на програмата "Петрол срещу храни" Бенон Севан е заявил, че ще сътрудничи на разследването, посочи още Кофи Анан. В комисията, поела разследването в централата на световната организация, са трима независими банкови и съдебни специалисти.
Лондонският вестник "Дейли телеграф" посвещава цяла страница на разследването, информира Българската редакция на Би Би Си в прегледа на британската преса. Премиерът Тони Блеър е настоял за пълно проучване на обвиненията в корупция. Цитирани са твърдения, представени пред американския Конгрес, че Саддам Хюсеин е отклонил милиарди долари от програмата за изхранване на иракското население с цел да си спечели влиятелни приятели, включително високопоставени служители на ООН, руски и френски политици, както и един британски депутат.
"Дейли телеграф" се позовава на известния и в България списък от 270 лица и фирми, фигуриращи в архивите на министерство на петрола в Багдад, които са получавали ваучери за купуване на петрол по програмата на ООН. Вестникът посочва, че някои от лицата и фирмите в списъка са търгували легално, докато други са нямали нищо общо с петрола.
Според "Дейли телеграф" корупционната схема е била следната: Саддам Хюсеин подкупвал политическите си приятели с ваучери, които те на свой ред продавали срещу комисиони на посредници в хотел "Ал-Рашид" в Багдад. Комисионите варирали от 25 до 30 щатски цента за барел, като впоследствие паднали до пет цента. Така ваучер за 1 млн. барела се превръщал в печалба от 250 до 300 000 долара.
Посредниците на свой ред препродавали ваучерите на петролни търговци, обикновено от Обединените арабски емирства (ОАЕ), които ги представяли в иракската държавна организация за търговия с петрол и купували суровината.
Вестникът публикува и графика за броя на барелите, закупени чрез ваучери от различни страни. Според тези данни, чиято достоверност не може да бъде потвърдена,
от лица и фирми от България са били купени 14 млн. барела петрол.
За сравнение: от Франция са били купени 165 млн., от Италия - 57 млн., от Швейцария - 80 млн., от Малайзия - 85 млн. Най-много ваучери обаче са получени от руски лица и фирми - общо за 2,629 млрд. барела петрол.
"Таймс" също разнищва въпроса с обвиненията за корупция, като посочва, че разследването е създало страхова психоза в централата на ООН в момент, когато световната организация се готви да поеме по-голяма роля в политическия преход в Ирак. Освен че също описва гореизложената схема за подкупи, "Таймс" пише, че слабият контрол на програмата "Петрол срещу храни" е позволил на Саддам Хюсеин да реализира печалби, с част от които се е опитал да възстанови армията си и да закупи забранена от ембаргото военна техника.
Според един от ръководителите на разследването документацията, заловена от коалиционните сили, е позволила да бъде проследен пътят на стотици милиони долари на бившия режим, внесени в различни банкове сметки по света, пише още "Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!