Ц ените на петрола, които и без това поставят един след друг все нови рекорди, трябва да продължат да растат. До този извод достигна Международната агенция за енергия (МАЕ), която за пореден път понижи прогнозата за световното търсене на петрол.
Съгласно мнението на експертите на агенцията, само така може да се намали значително дисбаланса между търсенето и предлагането, пише московското издание "РБК Дейли".
Според преизчислената прогноза за консумацията на петрол през 2008 г. търсенето ще достигне 86,8 милиона барела на ден, което е с 80 хил. барела по-малко, отколкото в подобната прогноза преди месец.
Текущата прогноза на МАЕ за ръста на търсенето в света е 0,8% срещу предходната, която беше 1,2%, съобщи и агенция "Блумбърг". Търсенето в САЩ можело да спадне с 2,5% до 20,3 млн. барела дневно.
Експертите на "Блумбърг"
виждат причината за понижаването на прогнозата в забавянето на ръста на американската икономика, отмяната на субсидиите за горива в редица азиатски страни и в намалената консумация на горива в авиопромишлеността.
"Ръстът на добива през тази година бе достатъчно слаб, затова високите цени бяха необходими, за да намалят търсенето и да балансират пазара", се казва в доклада на МАЕ.
Въпреки изводите на МАЕ, петролът отново поскъпна на стоковите борси и в Ню Йорк достигна 136,25 долара за барел.
По-висока цена на петрола прогнозират и банките "Мерил Линч" и "Ситигруп".
А председателят на управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер заяви пред журналисти: "Цената се движи към принципно ново високо ниво. Очакваме в близко бъдеще
цената на петрола да доближи 250 долара за барел
За "Газпром" това означава и ръст на цената на газа. "Съвсем до неотдавна ние прогнозирахме цена на газа в Европа на равнище от 400 долара за 1000 куб.м. към края на 2008 г. Но даже "Газпром", разполагащ с най-подробна информация за газовите пазари, недооцени потенциала на ръст не цените", призна Милер.
"Ръстът на цените на петрола предизвиква обратна реакция, потребителите започват да намаляват потреблението на горива. Страхувам се да си представя какво ще стане при прогнозирани 200 долара за барел", предупреждава руският анализатор Виталий Крюков.
Високите цени на газа ще помогнат на "Газпром" да стане за 10 години най-скъпата компания в света с капитализация 1 трилион долара, убеден е Алексей Милер, пише московският вестник "Ведомости".
Бих желал "Газпром" да стане най-скъпата компания в света, заяви на миналогодишното събрание на акционерите днешният руски президент Дмитрий Медведев, който тогава оглавяваше съвета на директорите на компанията.