У правителят на италианската централна банка (BankaD'Italia.it) Антонио Фацио подаде оставка седмица след ареста на директора на "Банка популаре Италиана" (BPI) Джанпиеро Фиорани.
Първите обвинения срещу него във връзка с фаворизирането на италианския кандидат-купувач на "Банка Антонвенета" се появиха още през юли, която бяха разкрити записи от телехонни разговори.
Той бе упрекнат, че е подпомагал банката на задържания миналия вторник банкер в борбата й срещу холандския конкурент в сделката - "ABN Amro".
Тогава се чуха много призиви за оставката му, вкл. от премиера Силвио Берлускони, но 69-годишният гуверньор отказа да напусне финансовата институция, където работи от 1960 г.
Ревностен католик, той постъпва на работа в централната банка едва 24-годишен, а през 1993 г. е избран за неин пожизнен шеф.
Би Би Си напомня, че е най-добре платеният на поста си в страните от Г-7, като само през 2003-та годишното му възнаграждение възлиза на 743 000 долара.
Новината за оттеглянето му от поста дойде в началото на тази седмица след засилен политически натиск и критични публикации в италианската преса след ареста на Фиорани, обобщени от РФИ-България (RFI.bg).
Ще доведе ли това до нов скандал, запита се в понеделник "Кориере де ла сера", като напомни, че задържаният банкер е близък с гуверньора на италианската централна банка. Защо изникна този въпрос?
Арестуването на Фиорани, както и на трима от бившите му колеги, изглежда е началото на разкриването на система за корупция, в която са замесени както финансисти, така и политици, прогнозира изданието.
Банкерът беше обвинен от прокуратурата в Милано, че е участвал в престъпна групировка, както и за ред други престъпления, сред които сериозно присвояване на средства. Говори се за сума между 100 и 200 млн евро, информира от Рим кореспондентката на френското радио.
От своя страна, всекидневникът на лявоцентристите "Ла Република" подчертава, че както според опозицията, така и според управляващите дясноцентристи магистратурата е на път да създаде нова съдебна буря, при която никой няма да е в състояние да предвиди всички последствия в институционален и политически аспект.
Икономическият "Ил Соле Венти куатро оре" пита: "Как да бъде спасено достойнството на Италия?"
Арестуването на банкер носи винаги привкуса на скандал, особено след като Фиорани беше представен като протеже на управителя на италианската банка, отбелязва вестникът, но допълва:
"Още по-страшно е обаче, че магистратите се измъкнаха от заменянето до юли т.г. на системата за контрол на италианската банка, оказала се неспособна да попречи на сериозни нередности. След като се е стигнало дотук, достойнството налага на институциите да заемат ясна позиция...
От известно време ние престанахме да се питаме как управителят на италианската банка все още се осмелява да се представя пред международни организации, но днес се питаме защо правителството продължава да игнорира проблема, създаден от Фацио, който отказва да си подаде оставката", писа вестникът часове преди оттеглянето на банкер №1 и заключи:
"Очакваме изблик на достойнство и честност - това е минимумът, който те дължат на една страна и нейния народ, показал се достатъчно търпелив."
Междувременно бе съобщено и за оставката на шефа на Токийската фондова борса Такуо Цурушима.
Причината е грешка на брокер, който продаде 610 000 акции по 1 йена вместо една акция за 610 00 йени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!