М инистърът на здравеопазването проф. д-р Радослав Гайдарски призова днес прокуратурата и икономическата полиция да проверят как и защо някои големи български болници постоянно натрупва огромни дългове и какъв е начинът за купуване на лекарства от болниците.
В предаването "Тази сутрин" на bTV министърът заяви, че ще предостави цялата налична информация, както и съдействието на хората от министерството, които през последните месеци са извършвали разпоредената от него проверка.
Дълговете на т.нар. елитни болници бяха едно от първите неща, с които проф. Гайдарски се захвана щом влезе в министерството. Това предизвика гнева на няколко шефове на болници, сред които най-остър е хирургът проф. Александър Чирков. Той се яви в различни тв предавания , за да обвини проверяващите в спекулации и подчерта, че никога няма да подаде оставка.
Чирков, един от основателите на царската партия НДСВ, влезе в конфликт със Симеон Сакскобургготски още в началото на неговото управление. Още тогава в лекарските среди се говореше, че причините са различни, но една от тях е опитът на здравното министерство да контролира финансирането и харченето на пари в ръководената от Чирков болница "Света Екатерина".
Днес министър Гайдарски изнесе, както той ги определи, "интересни факти около лекарствените търгове".
Проф. Гайдарски определи като неморални дарителските фондове в болниците, в които се даряват от хиляда до пет-шест, дори осем хиляди лева, за да бъде направена операция от специалист.
По думите на министъра парите от фондовете не се изразходват за болниците, а за други цели.
По закон всички управляващи бордове в болниците се назначават от министъра на здравеопазването. Ако констатираме огромни несъответствия в задлъжнялостта на тези болници, министърът има право да прекрати по всяко време договорите им, добави той.
Ще търся отговорност на директорите, допълни министър Гайдарски, посочвайки възможно прекратяване на трудовите договори на бордовете на задлъжнялите директори. След като има нови бордове, ще има и нови директори на болниците, допълни той.
Дългът на "Пирогов" е около 17 милиона, от които близо 15 милиона са просрочени.
Дългът на Александровска болница е над 7 000 000 лева, като над 5 000 000 са просрочени.
Болница "Св. Екатерина" е задлъжняла с 22 000 000 лева, от които над 17 000 000 са просрочени.
С подобни големи дългове са болниците "Царица Йоанна", "Св.Георги" в Пловдив, "Д-р Г. Странски" в Плевен, "Св.Марина" във Варна, болницата в Стара Загора и Националната кардиологична болница.
В Националната кардиологична болница органите на Държавния финансов контрол са наложили 18 акта за нарушение на финансовата дисциплина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!