Новите телевизори на Sharp са с дълбочина 3,44 см. в най-тънката си част и 3,85 см. в най-дебелата.
В последните години производителите на LCD и плазмени телевизори преследваха най-голяма дължина на диагонала. Сега тенденцията се променя - производителите търсят колкото е възможно по-малка дебелина на изделията. Постигат го чрез конструиране на по-тънки подсветки - източниците на светлина, които се намират зад LCD панела в устройството. На изложението CES (Consumer Electronics Show) в Лас Вегас JVC, Hitachi и Panasonic също демонстрираха тънки LCD телевизори, които обаче са само прототипи.
Sharp са отделили тунера от телевизора в кутия с размери на традиционен видеокасетофон, на което в голяма степен се дължи по-малката дълбочина.
Новите модели от X серията на Sharp са с дължина на диагонала на екрана 37, 42 и 46 инча и продажбите им в Япония ще започнат на 1 март. Най-големият телевизор - с диагонал 46 инча ще струва 480 000 японски йени ($ 4 520), цената на 42-инчовия ще е 430 000 японски йени, а на 37-инчовия 350 000 японски йени. Sharp ще предлага свръх тънките си телевизори и извън Япония, но съобщава, че все още няма конкретен план.
X серията е насочена към хора, които отдават голямо значение на интериорния дизайн и които искат телевизорите им да са прикрепени към стената. Преобладаващата част от предлаганите LCD и плазмени телевизори са с дебелина около 10 см. и поставянето им на стената не винаги е естетически издържано. Новите комплекти са замислени с цел да изглеждат значително по-добре, монтирани на стена.
Външният им вид е подобрен съществено и с безжично предаване на видеосигнала от тунера към телевизора, което е по избор на потребителя.
Безжичната система се базира на технология, разработена и притежавана от Sharp, която функционира в 5GHz спектър. Тя предава некомпресиран HDMI сигнал на дистанция до 20 метра. Технологията не може да предава през стени. Компресирането на сигнала винаги понижава качеството му. Безжичният комплект - предавател и приемник, който също ще се предава от март ще струва 90 000 японски йени.
В следващите няколко месеца производителите на LCD и плазмени панели се очаква да предложат телевизори, които са достатъчно тънки, за да е налице силна конкуренция на пазара и водещото място да се заема от модел, който води само с няколко десети от милиметра.
Всички производители на течнокристални и плазмени панели обаче са далеч от постижението на Sony. Компанията представи неотдавна телевизор с дисплей от органични светодиоди (OLED - organic light emitting diode) пикселите, на който сами отделят светлина и не се нуждаят от подсветка. OLED телевизорът XEL-1 на Sony е дебел само три милиметра. Дължината на диагонала на XEL-1 е 10 инча и цената му е $ 2 000. OLED телевизорите са с висока себестойност и досега са демонстрирани само няколко прототипа на по-големи модели от тях. Поради това OLED телевизори в масова продажба няма да се появят скоро.
Sharp е първият от водещите производители на телевизори, подкрепили LCD технологията. За девет години на този пазар компанията е продала десет милиона броя LCD телевизори. Производителят очаква да увеличи значително продажбите си с новата си серия, която ще бъде по магазините преди началото на Олимпийските игри в Пекин тази година.
IDG News Service, Токио
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!