М нозинството в Народното събрание одобри до 1 206.2 млн. лв. допълнителни бюджетни кредити по Бюджет 2008.
"За" гласуваха 122-ма, 35-ма бяха против, 4-ма се въздържаха, 79 отсъстваха.
Кредитите са за сметка на превишението на приходите над разходите по консолидираната фискална програма по реда на чл. 35, ал. 4 от Закона за устройството на държавния бюджет.
Финансирани са
два основни пакета - социален и инвестиционен.
За социалния са предвидени 666 млн. лв.
Допълнителните средства по инвестиционния пакет са 540 млн. лв. - за политиките за развитие на пътната инфраструктура; управление на водите, на отпадъците, териториалното развитие и благоустрояването, изграждане и развитие на необходимите оперативни способности на въоръжените сили, опазване на обществения ред и противодействие на престъпността, осигуряване на държавен противопожарен контрол, пожарогасителна и аварийно-спасителна дейност и защита при бедствия и аварии.
По политиките в областта на социалното подпомагане са предвидени за енергийни помощи - 29,53 млн. лв.; за предоставянето на допълнителна еднократна помощ за компенсиране на хората с най-ниски доходи - 36 млн. лв.; за увеличаване размера на еднократните помощи за първокласници с 25% - 1,2 млн. лв.
90 млн. лв. са за преизчисляване на пенсиите от 1 октомври 2008 г. за осигурителен доход към 31 декември 2007 г. За еднократна добавка към пенсиите през декември - 337 500 хил. лв.
За сектор здравеопазване: за Фонда за лечение на деца - 20 млн. лв., за програмата "Инвитро" - 10 млн. лв., за закупуване на лъчетерапевтична апаратура - 15 млн. лв., за закупуване на рентгени - 10 млн. лв., за закупуване на линейки - 15 млн. лв., за диализни апарати - 10 млн. лв. 100 млн. лв. са за допълнително финансиране на медицински дейности.
За увеличаване на единните разходни стандарти в системата на средното образование са отделени 21 млн. лв.; за закупуване на училищни автобуси - 20 млн. лв.; за довършване на ремонта на студентски общежития - 10 млн. лв. 25 мл. лв. са за подобряване на образователната и научната инфраструктура на държавните висши училища. 10 млн. лв. са за преодоляване на дефицита по националната програма "Оптимизация на училищната мрежа".
17 млн. лв. са предвидени за основен ремонт на пет районни полицейски управления в София и изграждане на сграда на Трето РПУ в столицата, за закупуването на автомобили и специализираната техника.
3 млн. лв. са за нови противопожарни автомобили. 20 млн. лв. са за продължаване на строителството на сграда на главна дирекция "Криминална полиция", "Досъдебно производство и "Охранителна полиция".
55 млн. лв. са по политиката "Изграждане и развитие на необходими оперативни способности на въоръжените сили".
От инвестиционния пакет 90 млн. лв. са предвидени за изграждане на автомагистрала "Тракия", с което се отделят средства за цялостното реализиране на проекта.
Също 90 млн. лв. ще бъдат за текущ ремонт на пътната инфраструктура и обезщетения за имоти, засегнати от национални инфраструктурни обекти. 30 млн. лв. ще бъдат предоставени на Национална компания "Железопътна инфраструктура" за изграждане, ремонт и експлоатация на жп съоръженията.
По време на разискванията по предложението на правителството за разпределение на бюджетния излишък министър-председателят
Сергей Станишев призова от парламентарната трибуна към реализъм и отговорност
по отношение на бюджета.
Трябва да го направим по начин, който да застрахова България срещу рисковете на световната финансова и икономическа криза, така че да имаме условия за продължаващо развитие и модернизация на страната, посочи премиерът.
По думите му развитието на света показва, че предпазливата, сдържаната политика, която гарантира фискалната и макроикономическата стабилност, като буфери срещу потенциални рискове, се оправдава точно в сегашната несигурна международна среда.
"Това, което виждаме по света, е предупреждение и към България, добави премиерът.
Опозицията беше против предложените от правителството мерки.
"Правителството задържа икономическия растеж на страната. Властта демонстрира в ниска управленска финансова и икономическа компетентност. Бюджетът за 2008 г. е нескопосано направен, оказва инфлационан натиск и не отчита ролята на местната власт.
Проекторешението, което обсъждаме днес, казва, че можеше да дадем повече пари за пенсии, пътища и здравеопазването, но не го направихме", заяви от парламентарната трибуна съпредседателят на ПГ на БНС Стефан Софиянски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!