"Никой в Европа няма да прояви разбиране, ако непосредствено след приемането на България договорите за двата реактора на АЕЦ "Козлодуй" бъдат променени", е заявил Йозеф Прьол, австрийски министър на селското стопанство и околната среда, цитиран днес от виенския вестник "Ди Пресе".

Вестникът припомня, че България е приела условията на ЕС да затвори двата реактора "скърцайки със зъби", тъй като това намалява възможността да продава ток на съседните държави.

В същото време днес министър-председателят Сергей Станишев заяви, че "правителството ще направи всичко възможно, което може и следва да бъде направено в защита на българската атомна енергетика".

"Ди Пресе" се позовава на изявлението на президента Георги Първанов за високата цена на членството, както и на допитвания до общественото мнение, според които близо 70% от анкетираните не одобряват условието на ЕС.

Малка утеха са сумите от ЕВРАТОМ, но в случай на възобновяване на дейността на реакторите, ЕС ще се намеси, за да санкционира евентуално неспазване на условията за членство. Вестникът цитира мнението на експерт по европейско право, според когото е възможно Брюксел да поиска да бъдат върнати вече преведените суми.

В интерес на България е да запази добри отношения с всички държави от ЕС, тъй като за заплануваната нова АЕЦ в Белене държавата се надява на допълнителни суми от ЕВРАТОМ. За получаването на тези пари е необходимо единодушие на всички държави членки на Европейския съюз.

Сергей Станишев каза в Народното събрание, че след като страната ни е поела ангажимент за извеждане на блоковете от експлоатация, то тя е длъжна да го изпълнява и на базата на това да са следващите действия на правителството.

Според Станишевна 1 ноември 2006 г. правителството е информирало Европейската комисия за рисковете, които се създават за региона със затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй".

Министър-председателят посочи, че съгласно договора за присъединяване на България към ЕС, ако до края на период не повече от 3 години след присъединяването възникнат трайни и сериозни затруднения, които могат да причинят сериозно влошаване на икономическата ситуация в дадена област, България може да поиска разрешение за предприемане на защитни мерки, за да се въстанови положението и да приспособи засегнатия сектор на икономиката на вътрешния пазар.

Станишев каза, че ще бъде направено всичко, което е необходимо в защита на българската атомна енергетика - чрез предприетите до момента действия в Европейската комисия, чрез разговори по финансовите компенсации и чрез диалог с всички засегнати страни от региона.

За да се постигне резултат, трябва да има достатъчно взаимодействие и единство на позициите вътре в България, да има активен диалог и формиране на обща позиция от страните от региона, които евентуално ще бъдат засегнати от затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй", както и да бъдат възприети констатациите и препоръките на Джефри ван Орден, каза Станишев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p><strong><span style="color:#ff0000;">Украйна удари Москва</span></strong> с дронове</p>

Украйна удари Москва с дронове

Свят Преди 5 минути

Най-малко един човек е убит, а трима са ранени

Извънредно заседание на НС заради КС и ЦИК

Извънредно заседание на НС заради КС и ЦИК

България Преди 33 минути

Заседанието е свикано от председателя на НС доц. Наталия Киселова

Делото за смъртта на Ферарио Спасов тръгва отначало

Делото за смъртта на Ферарио Спасов тръгва отначало

България Преди 1 час

Спасов загина при тежка катастрофа на 11 ноември 2023 г.

Гренландия избира парламент

Гренландия избира парламент

Свят Преди 1 час

В парламента на Гренландия има 31 места и за мнозинство са необходими 16 депутати

<p>Кой е новият лидер на Канада и какви са&nbsp;предизвикателствата пред него</p>

Новият лидер на Канада обеща бърз преход във властта

Свят Преди 2 часа

Марк Карни беше избран да оглави партията на досегашния премиер Джъстин Трюдо

Макрон: Молдова е обект на руски опити за дестабилизация

Макрон: Молдова е обект на руски опити за дестабилизация

Свят Преди 2 часа

Той съобщи, че Франция и Молдова са решили да укрепят още повече тяхното сътрудничество

<p>&quot;Място, където законът е изкривен, достойнството е отнето и страданието е скрито зад бодлива тел&quot;</p>

Отворено писмо до Тръмп от бивши затворници в Гуантанамо

Свят Преди 2 часа

16-те подписали осъждат разпореждането на Тръмп за задържане на недокументирани лица във военния затвор

,

Този минерал набира популярност по целия свят: Помага ви да спите и да отслабнете

Любопитно Преди 2 часа

Подробности може да прочетете в следващите редове

Деца като поръчкови убийци: Какво става в Швеция

Деца като поръчкови убийци: Какво става в Швеция

Свят Преди 2 часа

За две години броят на 15-годишните извършители се е увеличил четири пъти

.

🎨Тайните под шедьоврите: Скритите картини, които преобръщат историята на изкуството

Любопитно Преди 2 часа

Сензационни открития разкриват призрачни портрети под произведения на Тициан, Пикасо и Рембранд – какво ни казват тези изчезнали образи?

<p>На чия страна е Тръмп?</p>

"Никой не е по-строг към Русия": На чия страна е Тръмп?

Свят Преди 2 часа

Сега според източници на Би Би Си Украйна е готова да продължи разговорите за примирие, за каквото САЩ настояват

<p>Жълт код за вятър и до 26 градуса във вторник</p>

Жълт код за вятър и до 26 градуса във вторник

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

<p>11 март: Атентат срещу българския&nbsp;премиер Димитър Петков</p>

11 март: Атентат срещу българския премиер Димитър Петков

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

ИТ гигантите загубиха 750 млрд. долара за един ден

ИТ гигантите загубиха 750 млрд. долара за един ден

Технологии Преди 2 часа

И проблемите далеч не са решени

Влогърът Филип Лазаров от Златните се сбогува с Hell’s Kitchen

Влогърът Филип Лазаров от Златните се сбогува с Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 9 часа

Теодора от Червените също се прости със своето място в Кухнята на Ада

<p>Тръмп кара имигрантите в САЩ да се &quot;самодепортират&quot;</p>

Администрацията на Тръмп кара имигрантите в САЩ да се "самодепортират"

Свят Преди 9 часа

Приложение предлага възможност хората да сигнализират за своето "намерение за отпътуване“