Б СП е сформирала работна група, която да води консултациите с коалиционните партньори за промени в кабинета. В нея влизат Румен Петков, Евгени Узунов и Ивелин Николов, съобщи премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев след днешното заседание на Изпълнителното бюро на партията.
Станишев изрази надежда, че консултациите ще започнат още утре.
Той повтори, че политическото разпределение в правителството не е самоцел на БСП и подчерта, че се надява това да е така и за коалиционните партньори.
Самата формула може да е всякаква, няма смисъл да се наказваме самоцелно, каза Станишев.
"Който не споделя управленските приоритети, няма място в това управление, заяви премиерът.
Той подчерта, че са възможни всякакви промени във всички структури на изпълнителната власт и конкретизира с пример с инспекцията по труда като посочи, че не е доволен от нейната работа и конкретно от ръководителя й Тотю Младенов, избран за кмет на Враца от ГЕРБ.
Министър-председателят изтъкна, че по отношение на изразходването на еврофондовете в България има много празноти, необходима е по-силна координация между всички звена и най-вероятно ще има отделен министър, който ще бъде натоварен с контрола за изразходването на европарите.
Да се създаде министерство за контрол на усвояването на парите от еврофондовете
обяви днес, че ще предложи на коалиционните си партньори НДСВ.
Говорителят на партията Станимир Илчев посочи, че новата структура трябва да даде гаранция за прозрачност и контрол на постъпленията от фондовете на ЕС.
Попитан дали очаква формулата 3:5:8 да претърпи промяна, Илчев заяви, че формулата е функция от коалиционното споразумение от 2005 г.
Съгласни сме да се преразгледа споразумението в светлината на актуализираната управленска програма, но засега такива сигнали от БСП няма, допълни говорителят на НДСВ.
На въпрос как си представя образа на новия министър на вътрешните работи, Станишев каза: "По образ - сигурно като Ален Делон".
За мен най-важното е той да е човек, който е наясно с проблемите в МВР и който ще има политическата подкрепа за реформите във вътрешното ведомство, каза премиерът.
Той призна, че е разтревожен от някои сигнали за съпротива срещу реформата в МВР, като посочи, че има хора, които си мислят, че с отстраняването на Румен Петков реформата ще спре.
Станишев информира, че основната тема на днешното заседание на изпълнителното бюро на БСП е било политическата ситуация след неуспешния вот на недоверие към правителството.
Тази ситуация не била задоволителна за неговата партия, защото "е необходимо стабилно и предсказуемо парламентарно мнозинство".
Премиерът отново посочи, че всички промени в правителството трябва да станат ясни до Великден, като те ще се извършат на основата на задачите за продължаване на модернизирането на страната, съчетано с отчетливо изведена лява социална политика.
Станишев каза, че в социалната сфера правителството е все още длъжник на българското общество и наблегна на това, че кабинетът е направил много за бизнеса и очаква от неговите представители ясни социални ангажименти.
Според премиера сред най-острите социални проблеми в България е съществуването на експлоатация на труда в най-първобитните й форми.
След ГЕРБ и "Атака" днес и
ДСБ се обяви за предсрочни парламентарни избори
като изход от създалата се правителствена криза след петия вот на недоверие. От партията на бившия премиер Иван Костов заявиха, че няма да напуснат парламента.
Колкото повече партии искат предсрочен вот, толкова по-скоро това ще се случи, заяви пред журналисти Валентина Наумова, член на националното ръководство на ДСБ и добави, че от партията са убедени, че ще преминат бариерата за влизане в Народното събрание при следващи парламентарни избори.
Според ДСБ налице е неочаквана за управляващите криза, която не може да бъде решена само с оставката на Румен Петков.
Мафията прави опит да се легитимира като постоянно властваща и безалтернативна в България, се казва в приетата от националното ръководство на ДСБ позиция.
СДС започва процедура по събиране на подписи за повдигане на обвинение срещу президента Георги Първанов
(т.нар. импийчмънт) заради нарушение на Конституцията, съобщи лидерът на СДС Пламен Юруков след заседание на ръководството на партията.
Мотивът е, че с отказа си да свика Консултативния съвет по национална сигурност заради правителствената криза държавният глава е нарушил основния закон на страната, обясни Юруков. Първанов не изпълнявал задължението да свика заседание на съвета от повече от една година, въпреки че по закон е длъжен да прави това поне веднъж на три месеца.
Според Конституцията обвинение срещу президента се повдига по предложение най-малко на една четвърт от народните представители и се поддържа от Народното събрание, ако повече от две трети от депутатите са гласували за това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!