При стабилния курс на долара и относителното затишие на пазара, оптималните конфигурации този месец не са толкова драстично променени спрямо тези от предишния, както повеляваше традицията при нас и в онази реклама. При все това, обаче, и този път обиколката на родната компютърна борса се увенча поне с частичен успех, който обобщаваме в следващите редове.
Септемврийските предложения са ТУК.
„Най-тънката” мултимедийна машина се сдоби с по-обемист твърд диск. Поевтиняването при моделите с най-малък обем по-правило става по-бавно, а при днешната скорост на Интернет и изобилието на смислено мултимедийно съдържание, нуждата от допълнителни гигабайти на диска става все по-осезателна. Ето защо залагаме на четвърттерабайтовия Hitachi, при което увеличаваме наличния дисков обем с повече от 50% от 160-те гигабайта миналия месец. Втората промяна е с по-скоро стратегически характер. Залагаме на един гигабайтов модул PQI DDR2-800, вместо 2х 512 MB. Марката е непретенциозна, а цената – съвсем достъпна. Концепцията е да можете лесно да удвоите обема на оперативната памет в близка перспектива, което е силно препоръчително при преминаване към Windows Vista, например.
Равностойността на 650 лева към датата на съставяне на системата е $454.
Бюджетната универсална машина за машина за 1000 лева
Промените и тук са дребни. Както и като при предишната система, увеличаваме обема на твърдия диск и използваме кутия с 400-ватово захранване. В интелската сменяме процесора с новия Е2180, който е с 200 MHz по-бърз на номинална честота, а освен това има и малко по-висок овърклокърски потенциал. Kaто става дума за клок, именно това е и причината и тук да използваме памет DDR2-800 на PQI, този път два гигабайтови модула.
Равностойността на 1000 лева към датата на съставяне на системата е $698.
[pagebreak]
Геймърската система от среден клас за 2000 лева
Основните характеристики на компонентите са аналогични на тези от предния месец, но отново залагаме на няколко компонента, интересни от овърклокърска перспектива. Първият от тях е дънната платка от high-end клас, този път производство на Abit. Продуктът с ника на известният про геймър Джонатан Уендъл – Fatal1ty, особено с по-късните версии на BIOS покорява върхови честоти за чипсета 590 SLI. Като допълним и доста добрия вграден звук, изнесен на отделна разширителна платка за намаляване на вредните взаимни влияния, можете сериозно да се замислите дали да не се откажете от дискретния звук на Creative, да добавите още 30-тина долара и да ъпгрейднете видеокартата XFX 8800 GTS с такъв, базиран на Radeon HD 2900 XТ. Подобна е и ситуацията с интелската система, при която също може да се направи компромис със звука и освободеният ресурс, заедно с резерва до $1396 да се оползотворят като се премине на варианта 8800 GTS с 320 MB памет, вместо X1950 XT. Въпреки, че бяхме леко разочаровани от чувствителната разлика в цената на процесорите от серията BE на AMD, интересното дъно ни предразположи да поемем известен риск и да заложим на BE-2350. Номиналната му честота е 2,1 GHz е равна с тази на 4000+. На пръв поглед това е даунгрейд, спрямо 4400+, който може да се купи за същите пари, но процесорите с новата ревизия на ядрото имат TDP едва 45 вата и са средно с около 7 градуса по-студени от „обикновените” Brisbane. Ето защо считаме, че разликата от 200 MHz на 4400+ спрямо BE-2350 лесно може да бъде компенсирана чрез овърклок..Равностойността на 2000 лева към датата на съставяне на системата е $1396.
Почти без промяна на високия етаж
Нищо ново под слънцето в най-високия клас. Поне седмица-две ще минат, докато видим на бял свят дънни платки с новия чипсет Intel X38. Ценовият праг пък е причина да не можем да мислим за увеличаване на производителността по посока на четириядрен процесор, по-мощна видеокарта или многоядрена графична подсистема. Тук върнахме единствено по-новата 20-скоростна записвачка на LG и използвахме твърд диск със същите базови характеристики, но на различен производител. Следващият месец обещава по-интересни промени тук.
Равностойността на 3600 лева към датата на съставяне на системата е $2514.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!