Е вропейският съюз бе въвлечен против волята си в газовата война между Русия и Украйна, но според анализатори ролята на посредник сега му дава възможността да поиска реформи в търговията с газ от Русия за милиарди долари, коментира Асошиейтед прес.
Критици казват, че сенчести посредници печелят цели състояния от продажбите на газ от Русия за Украйна и Европа, които годишно се оценяват на 75 млрд. долара. Неотдавна високопоставени руски и украински официални лица се присъединиха към призивите за промяна.
Трябва да работим заедно в Европа, за да се опитаме да накараме Русия и Украйна да приемат някакво равнище на прозрачност, заяви Том Мейн от "Глоубъл уитнес", правозащитна организация в Лондон, която се занимава с проблеми на ресурсите.
Андерс Аслунд, старши сътрудник в Института "Питърсън" за международна икономика във Вашингтон заяви в имейл, че ЕС трябва да призове за премахването на всички междинни звена в газовата търговия, "тъй като те са само начини да се краде от "Газпром" и от украинската държава, а постигнатите с корупция приходи тровят политиката на Украйна".
ЕС договори споразумение за наблюдение на потока на руския газ през украинските газопроводи, за да бъдат възобновени доставките, чието прекъсване остави големи части от Европа без отопление при минусови температури.
Русия каза, че ще възобнови доставките само ако наблюдатели от ЕС следят потока и гарантират, че Украйна не отклонява предназначен за Европа газ.
И Русия, и Украйна имат силен интерес да развият отношенията си с ЕС. И двете държави спешно потърсиха подкрепата на ЕС в тази криза. Русия се нуждае от подкрепата на Европа за планирани газопроводи, които заобикалят Украйна, а Украйна се стреми към членство в ЕС и НАТО като част от усилията си да се отърве от влиянието на Москва.
Руският премиер Владимир Путин твърди, че сегашният спор отразява "високо равнище на официална корупция" в Украйна. Той не спомена Русия.
Путин каза на журналисти, че украинските власти се борят "не за цената на газа, а за възможността да задържат един или друг посредник, така че да използват постъпленията за личното си облагодетелстване, както и да наберат ресурс за бъдещи политически кампании".
Обаче Аслунд и други анализатори казват, че влиятелни фигури както в Украйна, така и в Русия печелят задкулисно от газовия бизнес.
На конференция във Вашингтон на 30 декември Аслунд заяви, че газовият спор между Русия и Украйна е по-скоро "конфликт между много сенчести бизнесмени", а не толкова спор между суверенни държави.
"И изумителното тук е, че страните от ЕС не правят нищо, за да гарантират енергийните си запаси. В случая те допускат да са уязвими заради някакви сенчести сделки на организираната престъпност", заяви той.
Главният посредник в руската газова търговия е намиращата се в Швейцария търговска компания "РосУкрЕнерго". Според корпоративни сайтове тя е притежавана наполовина от руската "Газпром" и наполовина от "ЦентраГаз холдинг АД" - компания с централа във Виена, която се контролира от двама украински бизнесмени.
Критици поставят под въпрос необходимостта за гигантската корпорация "Газпром" да продава гориво чрез "РосУкрЕнерго".
"Просто не можем да разберем защо компанията съществува. Няма основателна причина за това", каза Том Мейн от "Глоубъл уитнес".
Опитите да се влезе във връзка с компанията бяха неуспешни.
На сайта си "РосУкрЕнерго" казва, че служи на Русия и Украйна "като корпоративна платформа за продажба на газ от Централна Азия на украинския пазар" и се стреми да осигури "стабилно темпо на растеж в количествата природен газ, доставян на Украйна и Европа".
Украинският премиер Юлия Тимошенко, която в миналото контролираше основната украинска газоразпределителна компания, призова да се премахне "РосУкрЕнерго" от търговията с руски газ.
Володимир Омелченко, анализатор в киевския Център "Разумков" за социологически изследвания, каза, че "РосУкрЕнерго" помага при финансирането на политическата организация на съперника на Тимошенко - украинския президент Виктор Юшченко.
Юшченко обаче отрече слуховете, че е свързан с газовия бизнес.
"Обвиняват мен и семейството ми, че имаме нещо общо с търговията с газ. Имам по-интересни неща за правене", каза той миналата година.
Юшченко победи поддържан от Кремъл кандидат-президент през декември 2004 г. след Оранжевата революция, въпреки че беше отровен. Оттогава той води кампания за влизане на Украйна в ЕС и НАТО и излизането й от орбитата на Москва.
Руските критики срещу "РосУкрЕнерго" може би отчасти целят да отслабят Юшченко политически.
Някои медии свързаха "РосУкрЕнерго" със Симеон Могилевич - 62-годишен роден в Украйна руски гражданин, който преди година бе арестуван от московската милиция по обвинения в укриване на доходи. Официални представители на "РосУкрЕнерго" заявиха, че компанията им няма никакви отношения с Могилевич.
Малко след задържането му обаче официален представител на министерството на правосъдието на САЩ потвърди, че министерският отдел за организираната престъпност и рекета е разследвал негови възможни връзки с "РосУкрЕнерго".
Официални представители на САЩ обвиняват Могилевич, че през 90-те години е ръководил престъпна мрежа. От 2003 г. той е включен в списъка на ФБР за най-издирвани лица по обвинения, че е манипулирал акциите на компания със седалище в Пенсилвания, която фалира през 1998 г.
Адвокатът му Александър Погончиков заяви, че клиентът му отрича данъчните обвинения и продължава да е в затвора в очакване на съдебен процес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!