Н икола Саркози е президент от две денонощия, но удиви французите. Истински нов вятър повя от неговото управление, твърди главният редактор на "Ла Кроа" Доминик Жербо.
Изданието проследява първите 48 часа на новия държавен глава, който едновременно отиде до Берлин, за да демонстрира и потвърди германско-френския съюз, а след това в специфичния свой стил приветства и изпроводи предшественика си.
Американската преса пък е категорична, че Саркози е нетърпелив да управлява.
"Уошингтън поуст" образно пише, че той дори не изчакал традиционните 21 топовни салюта, за да произнесе първата си реч като 23-тия президент на Франция.
"Ню Йорк таймс" акцентира, че речите са били две вместо една, а на всичкото отгоре същия ден Саркози направил и първото си пътуване в чужбина.
Пресата в САЩ, разбира се, не пропуска да коментира взаимоотношенията между Никола Саркози и съпругата му Сесилия, като прави съпоставка с предишната двойка в Елисейския дворец. Семейство Ширак си говореха на "вие", припомня "Ню Йорк таймс".
Обратно във Франция "Монд" пише за управлението Саркози-Фийон. Днес новият френски премиер трябва да обяви състава на правителството.
Вестникът предполага, че съставът му ще е в синхрон с обещанията за равнопоставеност, намален брой на министрите и баланс между отделните възгледи.
"Фигаро" помества сондаж за нагласите сред французите във връзка със състава на новия кабинет, от който се оказва, че гражданите приемат по-добре участие на социалиста Бернар Кушнер, отколкото на Ален Жупе.
Правителството вероятно ще включва осем мъже и седем жени, разкрива всекидневникът. Президентът обеща, че новият кабинет ще бъде в намален състав и ще бъде отворен за центристи и известни личности от левицата.
Почти сигурно изглежда назначаването начело на френската дипломация на социалиста Бернар Кушнер. Очаква се центристът Ерве Морен да бъде предложен за министър на отбраната, а досегашният военен министър Мишел Алио-Мари да застане начело на вътрешното министерство.
Бившият премиер Ален Жупе вероятно ще бъде №2 в правителството. Той ще е единственият министър с ранг на държавен министър и ще оглави суперминистерството на околната среда, трайното развитие, енергетиката и транспорта.
Начело на министерството на развитието, сътрудничеството, имиграцията, интеграцията и националната идентичност ще застане Брис Ортефу.
И докато Франция съставя своето правителство, Великобритания си има двама премиери, както отбелязва "Гардиън".
Вчера Гордън Браун прие номинацията си за лидер на Лейбъристката партия и поканата за поредица от разговори с постоянните секретари на кабинета, полицейските началници, високопоставени военни и служители от сферата на обществените услуги в Обединеното кралство.
Междувременно, досегашният премиер Тони Блеър ще продължи да оглавява британското правителство, докато се оттегли и бъде заменен от Браун след официалното му избиране за лидер на лейбъристите.
Бъдещият министър-председател междувременно заяви, че ще се консултира с предшественика си по трите ключови външни политики на правителството - Ирак, новото споразумение за ЕС и срещата на Г-8, която вероятно ще бъде доминирана от борбата с промените в климата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!