С елцето Когело в Кения, където живее баба на Барак Обама по бащина линия, посрещна с голяма радост новината, че сенаторът е избран за президент на САЩ.
Вестта зарадва и властите в африканската държава, които незабавно обявиха 6 ноември за почивен ден във връзка с "историческото събитие".
Президентът Мваи Кибаки изпрати приветствено послание до новоизбрания държавен глава на САЩ. "Победата на сенатор Обама е победа на страната ни, тъй като неговите корени са тук, в Кения", се казва в комюнике на кенийския ръководител.
"Сенатор Обама е нашият нов президент. Господ чу молитвите ни", коментира местен пастор, съпроводен от ликуващите звуци на църковен хорал. "Толкова съм щастлив. Не съм спал цяла нощ", възторжено сподели един от местните селяни.
След бурната нощ, изпълнена с емоции и веселие, децата в Когело танцуваха преди да отидат на училище.
Бабата на Барак Обама - Сара, която живее в Когело, е трета съпруга на дядо му по бащина линия. Въпреки липсата на кръвна връзка новият президент я смята за своя баба. Полицията разположи край дома й специален пост, за да бди денонощно за нейната сигурност.
Роднини на демократа, близки на семейството, техни съседи и приятели се бяха събрали вчера в Когело, за да следят заедно хода на изборите в САЩ. Всички бяха убедени, че Обама ще спечели и очакват много от него.
"Надявам се, че той ще може да ни подпомогне, като изгради тук предприятия, за да има нови работни места", заявила пред репортер на АФП съседка на Сара Обама.
Барак Обама обаче показа преди дни, че е непреклонен, когато се нарушава закона - дори когато става дума за негови близки. Той заяви, че леля му от Кения, за която се твърди, че живее нелегално в Бостън, трябва да бъде депортирана, ако нарушава закона.
Той направи изявлението в отговор на информация на АП, че 56-годишната Зейтуни Оянанго е получила нареждане да напусне страната преди четири години от съдия по имиграционните въпроси, който отхвърлил молбата й за убежище в САЩ.
Имиграционните служби разследват дали разкриването на тази информация е нарушение на политиката на конфиденциалност, тъй като федералният закон им забранява да разкриват подробностите по правния статут на имигрантите.
Победата на сенатора демократ подлуди и тихото японско рибарско градче Обама. Местните жители се събраха да отпразнуват триумфа на съименника на родния си град. Над сто души запяха "Обама, Обама!", когато бяха обявени резултатите. Някои от тях бяха облечени в хавайски костюми в чест на родното място на победителя - Хаваи.
Жителите на Обама, което на японски език означава "малък плаж", се надяват, че новият американски президент ще посети града им. "Следващото нещо, което искаме да направим, е да отидем в Белия дом и да танцуваме хавайски танци на церемонията по встъпване в длъжност на Обама", заявява Татсуя Сано, която има магазин за сувенири с лика на Барак Обама. Жителите на града планират още танци и веселие тази вечер.
В ирландското селце Мънигол, за което се твърди, че е родно място на далечен прадядо на Обама - също празнуваха. Научно изследване установило, че пра-пра-прадядото на чернокожия сенатор, Джоузеф Киърни, е живял там преди да емигрира в САЩ в средата на 19 век.
В бар "Хейс" в Мънигол, където се леели потоци бира "Гинес" и се вихрели ирландски танци, снощи се включила и местната рокгрупа "Харди Дру енд Нанси бойз" с песента "Никой не е по-ирландец от Барак Обама".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!