"МВР скрило още 6 разработки за корупция", е водещо заглавие в "Труд". Скандалът около разработките на ГДБОП, които били "покрити" от ръководители в МВР, както твърди депутатът от ДСБ Атанас Атанасов, се задълбочава.
Тъмносиният депутат разкри в изявление, че знае за още няколко разработки, свързани с висши политици и управленци, потънали нарочно в архивите на МВР и ДАНС и не стигнали до прокуратурата. Атанасов обвини БСП, НДСВ и ДПС, че саботират парламентарния контрол върху МВР, отказвайки вътрешната комисия да проверява сигналите му за корупция.
"У нас "Сови"-те не ги затварят в клетка", коментира "Сега". Става дума за същия сигнал на Атанас Атанасов по случая с укрита разработка на ГДБОП срещу дървената мафия под кодовото название "Сови". В нея се споменава за черна каса, където се внасят парите от дървената мафия за политическа партия.
Нишката водела до върхушката на ДПС. Идването на Румен Петков в МВР слага край на всичко с прехвърлянето на досието от ГДБОП в архива на НСС.
След разкритията на Атанасов председателят на вътрешната комисия Минчо Спасов запретна ръкави да вкара "Сови"-те където им е мястото, но само за няколко дни ентусиазмът му драстично спадна.
Не защото изнесените факти издишат, а защото взаимните обвързаности между коалиционни партньори, партии и отделни свободни електрони с политически гръб са толкова здраво споени, че и лазерен лъч не ги пробива. Част от тази здрава политическа сплав е и самият Атанасов, напомня "Сега.
"Монополът върху СРС-тата трябва да бъде разбит", категоричен е Бойко Найденов, директор на Националната следствена служба. В интервю за "Монитор" той аргументира своето виждане кой трябва да разрешава използването на специални разузнавателни средства.
"Делата за корупция били 626", отбелязва "Труд". Точно 626 дела за корупция са водени у нас от 1 януари до 31 март т.г.. Това обявиха вчера в отчет от Върховната касационна прокуратура.
През първото тримесечие на 2008 г. са били внесени в съдилищата 39 обвинителни акта срещу 61 души. Образувани са били 145 нови разследвания, от които 80 за престъпления по служба, 42 - за подкупи, 23 - за стопански, военни и документални престъпления. Осъдени са били 33-ма души за корупция, като за 24 от тях присъдата е влязла в сила.
"Не "Сови", а туби ще тресат митниците", е озаглавен коментар в "24 часа" по повод оставката на шефа на митниците Асен Асенов. Припомня се, че един от върховете на последните скандали е свързан с приходите от акцизните стоки.
Така вълната от сътресения няма как да не засегне и митниците. Посочват се няколко причини за оставката на ръководството на митниците.
Първата версия е официалната - свръхнапрежение, умора и демотивация. Втората: правителството прави операция "Чисти ръце". Директорът на агенция "Митници" е отстранен, следователно се предприемат стъпки срещу корупцията и организираната престъпност. С други думи - отчитаме се пред ЕС.
Третата версия предполага, че оставката на Асенов и заместниците му е стратегически правилна стъпка. Така те редуцират личния си риск, който продължава да се увеличава, тъй като акцизната търговия все още е "зона на здрача".
"10 млн. лв. са щетите от военни заменки", съобщава в. "Сега". Бившите военни министри Веселин Близнаков и Николай Свинаров са крили докладите за далаверите в армията, които са им били предоставяни от служба "ВКР-Сигурност-ВН".
Това станало ясно едва вчера след заседание на Комисията по отбрана в НС, на което бяха поканени Близнаков, Свинаров и настоящият министър Николай Цонев. Близнаков отказа коментар, а Свинаров обясни, че и чиновниците, и по върховете на властта имали вина за злоупотребите.
"И общините на аванта от военните имоти", коментира "Труд". Авторът описва какво прави една община, когато си хареса апетитен армейски имот. Пише аргументирано до министъра на отбраната, че й трябва. Искането е обикновено с мотив за задоволяване на социални потребности, за развитие на инфраструктурата и т.н.
"Депутатите най-после слагат ред в общинските заменки", акцентира "Сега". В тримесечен срок общините трябва да създадат публичен регистър на продажбите, замените и апортите на техни имоти.
В интернет трябва да бъдат публикувани такива съществени показатели като данъчна и пазарна оценка на имота, крайна цена, каква е процедурата и т.н. Това предвиждат промените в Закона за общинската собственост, който депутатите одобриха вчера.
Наематели и купувачи на общински сгради ще се определят след търг или конкурс. Замяната на общинска собственост с имоти на граждани и частни фирми ще се допуска само ако е подкрепена с гласовете на 2/3 от общинските съветници, предвижда още законът.
"Социалните помощи - само година", отбелязва "Земя". Да се намали с половин година ограничителният 18-месечен срок за непрекъснато получаване на социални помощи от безработни в трудоспособна възраст, предвиждат изменения в Закона за социалното подпомагане, обсъден от парламента на първо четене.
Предлага се разпоредбата да влезе в сила още от 1 юли т.г., а основният мотив за промяната е да се засили социалната справедливост в социалното подпомагане. Намаляването на срока за получаване на социални помощи ще засегне 3000 души.
"Възможно е да има предсрочни избори наесен", прогнозира председателят на БНД Николай Свинаров. В интервю за "Сега" той признава, че доскоро е отричал възможностите да има предсрочни избори.
Но санкциите от Европа и отношението на Европейската комисия към България са нещо, което в по-голяма степен може да преобърне ситуацията от предизборна в изборна още през есента.
Свинаров също очаква обединение на малките десни партии преди изборите. "Надявам се, че този процес ще бъде успешно извървян и до есента ще има едно или две обединения в дясното политическо пространство", смята депутатът.
"Правителството е катализатор на инфлацията в България", заявява пред "Класа" Мартин Димитров, депутат от СДС. Неговата прогноза за инфлацията:
"Мога да кажа само, че ще е висока. Очевидно ще се обезценят доходите и за повечето български граждани стандартът на живот ще се влошава. Това ще бъде изключително неприятно за хората, които очакваха влизането в ЕС да подобри стандарта им на живот.
Вижда се, че при лошо управление нещата се влошават. Колкото по-голяма част от излишъка похарчат управляващите тази година и колкото по-рано го направят, толкова по-висока ще е инфлацията. Моето очакване е за двуцифрена инфлация. Но аз смятам, че българското правителство и начинът му на работа са мощен катализатор на инфлацията у нас."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!