И зпълнителният директор на "Топлофикация София" Георги Рогачев, заместникът му Емил Антонов и две жени са били арестувани тази сутрин, съобщи Божидар Джамбазов, наблюдаващ прокурор по делото за злупотребите в дружеството.
За днес арестите свършиха, съобщи Джамбазов и обяви имената на Лина Абланска и Мая Стоилова. Първата е била съветничка на бившия директор Валентин Димитров, втората ръководи фирми, които са сключвали сделки с дружеството.
Четиримата са задържани за 72 часа. Обвинението срещу тях е за длъжностно присвояване в особено големи размери, за което законът предвижда от 10 до 30 години лишаване от свобода.
Задържаните в момента се разпитват от няколко екипа. Делото срещу тях е различно от това срещу Управителния съвет на "Топлофикация-София". Ситуацията е по-сложна, обясни Джамбазов и каза, че всъшност четиримата са разследвани от няколко месеца. Доказателствата срещу тях са експертизи и документи.
Както е известно, вече няколко месеца продължава разследването по три дела, две от които са срещу Валентин Димитров за пране на пари и укриване на данъци. Третото е общо разследване срещу целия Съвет на директорите.
В края на септември министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров каза, че Рогачев и членът на Съвета на директорите Георги Ненков са дясната и лявата ръка на бившия шеф на "Топлофикация София" Валентин Димитров. Тогава общото събрание на акционерите остави Рогачев и Ненков в съвета на директорите, въпреки настояването на представителите на държавата.
На 15 ноември главният прокурор Борис Велчев заяви, че заради сложността на делото "Топлофикация" ще удължава срока за разследването толкова, колкото бъде поискано от наблюдаващия прокурор Джамбазов.
Днес Велчев съобщи пред журналисти, че четиримата са задържани "по подозрение в съучастие за незаконно присвояване" и допълни, че се подготвя евентуалното запориране на техни банкови сметки.
Валентин Димитров е в ареста от юни тази година. Според информация от следствието той е злоупотребил със 17 млн. лв. от парите на дружеството. В лични негови сметки и сейфове до сега бяха намерени около 5 млн. лв.
Веднага след като се разбра за арестите, пресцентърът на Столичната община цитира изявление на кмета Бойко Борисов, който щял да поиска от общинския съвет да вземе решение, с което да възложи на представителите в Общото събрание на "Топлофикация" да предложат освобождаването на Георги Рогачев от директорския пост.
Кметът предлагал освобождаването и незабавното избиране на нов директор "с цел да се гарантира недопускане влошаване на оперативната работа на дружеството през зимния сезон", уточниха от общината.
"Под много от договорите, които от "Топлофикация" се опитаха криминално да изнесат и укрият, стои резолюцията на Георги Рогачев" - така Борисов отговори на въпрос на Дарик за причините за ареста на Рогачев.
"Още в нашата проверка, която направихме, сме фиксирали нарушения и тези над 100 договори, които искаха криминално да бъдат изнесени една нощ, ние ги задържахме. Под някои от тях имаше негови резолюции.
Аз се радвам на действията на прокуратурата и се надявам всички виновни за случилото се в "Топлофикация" да си получат заслуженото", каза кметът.
"Ако Борисов иска да освободи най-после Рогачев, може да го направи чрез общото събрание на акционерите, където и държавата има свои представители, има и собственост. Няма да се заяждам и няма да повтарям, че Георги Рогачев и Георги Ненков, които представляват общината в дружеството, не могат да бъдат знака на промяната в дружеството. Кметът с патос говореше, че всичко върви по мед и масло в дружеството", изказа се и министър Румен Овчаров.
Той заяви, че е "готов на всякаква колаборация и всякакъв тип кооперация, защото става дума за интересите на 400 хил. абонати".
"Зад такива големи злоупотреби не може да няма някой, който е покровителствал схемата. Без такова участие не би се стигнало дотук." Така пък малко по-късно на специална пресконференция отговори председателят на Столичния общински съвет Владимир Кисьов.
Според него политическата отговорност за арестувания изпълнителен директор Рогачев носи софийската структура на БСП, която го е предложила през април т.г. за този пост.
В. "Дневник" твърди, че в момента дружеството дължи 121 млн. лв. на "Булгаргаз".
Георги Рогачев, 55 годишен, е работил 29 години в топлоснабдителното дружество. Той бе директор по експлоатацията и заместник на Валентин Димитров. Завършил е топлоенергетика в Техническия университет в София, има магистърска степен по стопанско управление. Специализирал е в Русия и Япония, участвал е в проектни разработки на големи световни компании за преструктуриране на топлофикационния сектор. В "Топлофикация София" е започнал работа като монтьор. На 11 април 2006 г. беше избран за изпълнителен директор на дружеството.
Емил Антонов е бивш служител на Комитета по енергетика, а в компанията е от шест години.
Лина Абланска е била главен съветник на Димитров и шеф на отдел "Материално-техническо осигуряване" до 1 септември. Преди месец беше разпитана от прокуратурата, тъй като се установи, че със заплата си от 1000 лв. е успяла да си купи шест парцела около София за 1 млн. евро. През отдела на Абланска са минавали всички големи доставки за "Топлофикация", а от 2004 г. служителите в него са били на пряко подчинение на Димитров.
Според доклада на Столичния инспекторат за дейността на "Топлофикация" Абланска по заповед на Валентин Димитров е изготвила документация за фиктивни сделки на дружеството през 2004 г. и 2005 г.
Мая Стоилова е собственик на фирмите "Шибър", "Простриймгруп" ЕООД и "Хидромонтаж" ЕООД. Доставките им за "Топлофикация" за последните три години са за над 4 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!