Въпреки кризата, която заплашва родния туризъм и напук на държавната грижа да се напълнят българските хотели, по Великден и Гергьовден няма да има намаления на цените, пише в. "Сега".
Нощувките и екскурзиите в страната остават на същите цени като миналата година. В същото време сходни пакети в България, Турция и Гърция вече имат еднакви цени.
Според повечето туроператори отстъпките от цените са по-скоро изключение и се състоят главно в допълнителни услуги или безплатни СПА процедури.
За ангажиране на хотел за гергьовденската почивка (1-6 май) някъде все още може да се постигне 10% отстъпка от цената, ако сумата се плати изцяло още сега, но за Великден (18-20 април) всякакви срокове за получаване на бонуси са изтекли.
Както и през други години, и този сезон цените за почивка на море са еднакви с тези за почивка на планина. Например почивка по Великден в Созопол в 4-звезден хотел излиза 127 лв. на човек. В цената са включени 3 нощувки и празнична вечеря.
Подобна е ситуацията и в Пампорово: при същите условия в 4-звездния хотел "Финландия" човек трябва да задели 126 лв.
Цените за майските празници са почти същите.
Оказва се, че почивка по същото време в съседните Гърция и Турция струва почти колкото в България, коментира вестникът.
Две нощувки в Истанбул по Великден излизат 200 лв. на човек. В цената са включени празнична вечеря, транспорт и екскурзовод. Почивка в Мармарис през май за 4 нощувки е 309 лв. на човек. За същия период почивката в Кушадасъ е 335 лв. За ранно записване там също дават отстъпка от 10%.
В Гърция дори може да бъдат намерени оферти за една нощувка за този период, които варират от 50 до 90 лв.
У нас хотелиерите са категорични, че по-големи намаления едва ли ще има. Не е логично да се свалят цените от хотелите, защото знаем, че има инфлация и разходите им непрекъснато растат, коментира пред "Сега" Илиян Иванов, председател на Националния хотелиерски мениджмънт клуб.
Според него намалението на цените е индивидуално решение на всеки мениджър и ако хотелът се напълни, цените ще си останат същите като миналата година.
Който е обещавал да намалява цените - да си изпълни обещанието, допълнил той.
Колегата му Благой Рагин, шеф на Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите, добавя, че обикновено хитови дестинации през този сезон у нас стават Сандански, Велинград, Тетевен, Велико Търново. Хотелите в тези градове винаги са пълни по време на празниците и при това положение трудно може да се правят отстъпки в цените.
Руснаци изкупуват за жълти стотинки хотели по морето ни, съобщават брокери, цитирани от в. "Стандарт". Братушките с пари кеш дори са ангажирали специални посредници у нас, които да дебнат за евтини имоти, пише изданието.
Повечето инвеститори предпочитали да купят недостроен обект, чийто собственик е затънал в дългове, или разработени проекти за вилни селища, които не са получили кредит от банките.
От началото на годината са сключени десетина суперизгодни сделки за атрактивни хотели по морето. Повечето продажби са за около 500 евро на квадратен метър. Най-големият куриоз е в Свети Влас, където 4-етажен хотел от 1000 кв. метра на груб строеж е бил продаден за 300 000 евро.
Макар че пазарът на имоти е замрял, руснаците влагат парите си у нас, за да ги запазят от обезценка. Освен това доверието в родните им банки е доста разклатено, обясняват експерти.
През последните няколко месеца интерес към морски имоти проявявали също милиардери от Израел и арабските страни.
"Действително има такава тенденция. Колегите от бранша знаят, че по правило евреи и араби купуват в криза, но не на всяка цена. Имаме доста клиенти от Израел и от арабски държави, които усилено проучват пазара и изчакват изгодни оферти", коментира Иван Червеняков, управител на агенция за недвижими имоти "Адлер" в Бургас.
По думите му от края на миналата година няма сключена сделка на предварително обявена цена. Продавачите сваляли с 50%, щом се уверят, че клиентът е сериозен.
Междувременно с наближаването на туристическия сезон все повече собственици обявяват хотелите си за продажба. Най-много са офертите за Слънчев бряг, Равда и Несебър.
Причината според брокери е в слабите резервации за почивки от чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!