"Българските паспорти много се търсят" - под това заглавие холандското електронно издание "Трау" публикува статия за гастарбайтерите в България.
България и миграцията - след приемането на страната в ЕС много неща се промениха. Сега на мястото на онези българи, които отиват да работят на Запад, пристигат все повече хора от съседни страни, коментира изданието.
То цитира професор Кръстьо Петков, който говори за транзитната миграция през България и за нарастващия брой руснаци, македонци, украинци, хора от Близкия Изток и Пакистан, кандидатстващи за български паспорт.
Според Петков тези хора сравнително лесно получавали български документи за самоличност след няколко години работа в страната, а после поемали на Запад с надеждата, че те ще им осигурят по-лесен достъп до трудовия пазар в ЕС.
Въпросните транзитни мигранти в България имали различни трудови приоритети. Тези от Близкия Изток обикновено основавали свои фирми, македонците работели главно в строителството, китайците (около 10 хил. души) се опитвали да продават китайски стоки.
Петков не може все още да посочи точния брой на тези чужденци, но смята, че за последните три години те са се увеличили три пъти. Все повече са и британските граждани, избрали България за свой втори дом.
Пред холандското издание експертът твърди, че българското общество е отворено за трудова миграция, че икономиката на страната се нуждае от работна ръка. Условията, в които работят новите гастарбайтери обаче, са далеч от идеалните, смята синдикалистът.
Мнозина от тях се трудят в сивата икономика и получават мизерно заплащане, с което едва преживяват. Работодателите не им дават никаква или почти никаква социална защита, в повечето случаи тези работници нямат и медицински осигуровки.
По думите на Петков синдикатите малко могат да помогнат, когато става дума за работещи в сивата икономика, а освен това гастарбайтерите обикновено не членуват в професионални организации.
Сивата икономика процъфтява не само в България. В Русия и Грузия например тя е половината от цялата икономика, а в Киргистан - дори 80 на сто, казва професорът.
Петков обяснява, че тъкмо с цел да се преодолее това неестествено положение в Източна Европа е бил стартиран проект с Международната организация по труда към ООН и с международните синдикати.
Чрез проекта ще се търси такова ново законодателство, което по-ефективно принуждава работодателите да осигуряват своите работници и създава по-голяма нетърпимост към сивата икономика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!