Бк кираните в пещерата Духлата седем души, сред които три деца, са здрави и тази вечер бяха изведени от пещерата. Те прекараха там 48 часа.
Седмината са добре, съобщи д-р Валери Симеонов, началник на "Спешна и неотложна медицинска помощ" в Перник. Медицинска помощ бе оказана само на 12-годишния Емил Димитров, който може би се е почувствал зле и от вълнение, обясни той.
Шест затоплени линейки чакаха пещерняците.
Водач на групата е най-опитният спелеолог в Перник - Ивайло Чичев. Останалите са: Йонко Ангелов - от София; Петър Димитров, Илия Драганов, 11-годишният Емил Димитров, осмокласничките Божидара Белова и Марина Монева, и петимата от Карлово.
"Спасените са учудващо добре", заяви спасителят Иво Калушев, участвал в изваждането на бедстващите.
Седем души, включително Емил на 12 и две момичета на 16 години, бяха блокирани в пещерата Духлата край с. Боснек, Пернишко, от петък вечерта заради поройните дъждове.
Тази вечер те са били намерени на мястото в пещерата, където се е предполагало, че са.
"Наложи се дълго време да копаем под вода. Важното обаче е, че всичко завърши благополучно", каза Калушев.
Бедстващите пещерняци бяха посрещнати от близките си. Децата разказаха, че освен малко страшно, им е било и интересно. На въпроса на репортерката на БНТ, която предаваше на живо от изхода на пещерата - "Как беше вътре?" - едното момиче се пошегува: "Е, имаше какво да се желае..."
Час преди да бъдат изведени първите пещерняци пристигна премиерът Бойко Борисов, за да инспектира спасителните работи. Той разговаря с излезлите и с ръководителите на спасителните екипи. "Важното е, че са живи и здрави", каза министър-председателят преди да си тръгне.
Спасителната операция започна през нощта срещу неделя. Първо, трябваше да стане възможен достъпът на аварийно-спасителните екипи.
С бедстващите нямаше връзка. Мобилните телефони нямат обхват вътре.
През цялото време успокояващото беше, че пещерата има и високи нива, където хората могат да се спасят и че водачите на групата са опитни спелеолози.
С багери, изпратени от компаниите, които строят магистрала „Люлин", бяха направени отвори, за да може да се оттече водата, която затвори маршрута на пещерняците. Това доведе до бърз спад на нивото на водата.
През два часа влизаха по трима души спасители, за да следят нивото на подземната река.
Днес след обяд вече беше ясно, че нивото на водата в пещерата е спаднало от 7 до 5.5 метра. Нивото на подземната река стана 1.5 метра и по нея трябваше да се стигне до мястото, където трябваше да се намират седмината.
"Водата все още запушва проходите", обясни обаче спасителят Китен Топалов. Спасителните екипи чакаха с още 50 см да спадне нивото на водата, за да могат да влязат.
"Има 700 метра галерия, която трябва да бъде отводнена, за да стигнем до тях", обясни Топалов.
По-късно се разбра, че нивото на водата на мястото, където е трябвало да изчакват блокираните пещерняци, е достигнало 15 метра, те са се катерили нагоре и когато са спряли, над тях е имало още само 5 метра.
Над 50 души от "Пещерно спасяване", "Планинско спасяване", "Гражданска защита", полицията и "Бърза помощ" бяха ангажирани в акцията.
"Това е най-мащабната спасителна акция, провеждана досега", заяви Трифон Даалиев, ръководител на "Пещерно спасяване". Той подчерта, че екипите от "Пещерно спасяване" и "Планинско спасяване" са дошли в Боснек само на доброволни начала.
Седмината са влезли в петък около 20 ч. в пещерата, известна като най-сложния лабиринт в България.
Духлата е най-дългата пещера в България (17 600 м.), дълбока е 53 м. Представлява сложна многоетажна, лабиринтна система, разположена на 6 етажа, създадена от подземните течения на река Струма.
Представлява лабиринт от тунели, галерии, подземни езера, водопади.
Името ѝ е свързано със звука, който вятърът издава при преминаването си през входа на пещерата.
В пещерата са установени 22 вида пещерни животни, сред които 6 вида прилепи. Има голямо разнообразие от пещерни образувания.
През 1962 г. е обявена за природна забележителност.
Седмината пещерняци излязоха от Духлата здрави и усмихнати
Седем души, сред които три деца, прекараха 48 часа, блокирани в дългата 18 км пещера, известна като най-сложния лабиринт в България
5 декември 2010, 21:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!