П од заглавие "Бъдещите страни членки на ЕС заподозрени в корупция" австрийският в. "Ди пресе" публикува обширна статия за България и Румъния и последствията за Евросъюза след присъединяването им.
Подробностите разказва радио "Дойче веле".
София и Букурещ спечелиха битката за дългоочаквания билет за Европа, но не и битката за решаване на редица вътрешнополитически проблеми, коментира изданието.
Българите се смятат всъщност за дружелюбни, приятни, непринудени хора. В последно време обаче те реагират доста чувствително на публикации в чуждестранните медии, които според тях се интересуват единствено от престъпленията в страната.
Действително реномето на България на Запад не е кой знае колко добро.
Макар и вече да е сигурно, че идната седмица Европейската комисия ще препоръча присъединяването на страната към ЕС на предварително планираната дата - 1 януари 2007 г., мнозина високопоставени европейски дипломати гледат със загриженост на липсата на напредък в борбата срещу корупцията.
В тази връзка премиерът Сергей Станишев попита наскоро защо тогава директните инвестиции в страната се покачват с всяка изминала година.
Чуждестранните инвеститори принципно са съгласни с тази преценка. И въпреки това е факт, че корупцията и престъпността са реални проблеми в България.
Не на последното място те са следствие от бързия и кризисен преход от авторитарен социализъм към свободна пазарна икономика.
Престъпността в България е намаляла, оповести неотдавна министърът на вътрешните работи Румен Петков. Само ден по-късно в София обаче бе убит престъпник, специализирал се в кражби на луксозни лимузини.
Близо 100 икономически мотивирани убийства описва журналистката Анна Заркова в книгата си "Големите убийства" за периода от началото на 90-те години до 2005-а.
Фактът, че голяма част от тези поръчкови убийства не са разкрити, намеква за наличието на някаква връзка между следователи и престъпници.
Главният прокурор Борис Велчев, окачествен преди броени дни в публикация на "Дейли телеграф" като борецът срещу престъпността, възстановяващ репутацията на България, уволни наскоро прокурори в гр. Русе, за които беше доказано, че имат връзки с известен престъпник.
През последните няколко месеца българските медии разнищиха случая с Валентин Димитров.
Бившият шеф на "Топлофикация"-София е обвинен в пране на пари. Въпросът кой носи политическата отговорност за случилото се в столичната "Топлофикация", която е отчасти общинска, отчасти държавна собственост, доведе до сериозни противоречия между софийския кмет Бойко Борисов и министъра на икономиката Румен Овчаров.
Вътрешният министър Румен Петков същевременно бе принуден да се примири с упрека, че не е достатъчно информиран за случващото се в КАТ-София, където синът на директора поддържал печеливша търговия с шофьорски книжки.
Броени седмици преди Европейската комисия да представи мониторинговия си доклад, в България се наблюдава очевидно натрупване на разкрити случаи на корупция.
Това показва, че страната има всъщност два основни проблема - корупцията и представянето си навън, пред външните наблюдатели.
Правителството не съумява да покаже и докаже, че постига напредък в борбата срещу организираната престъпност и корупцията.
Ето един пример. Нито една западна държава не е информирана, че в годишните доклади на "Трансперънси интернешънъл" България подобрява всяка година позицията си.
Тази година страната е на 55-та позиция, само 4 места след Латвия и цели 25 места пред Полша. Същевременно Румъния е едва на 85-та позиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!