"Само пропаганда срещу мафията", пише в анализ в. "24 часа". Според автора равносметката от акцията в Дупница налага две възможности като извод - или държавата е напълно безпомощна, или точно защото е безпомощна, се е отдала на безмилостна пропаганда.
Темата коментира и "Капитал" под заглавие "Окупацията на дупнишката република". "Фактът, че срещу "оперативно интересните бизнесмени" беше изпратена нещо като армия е само доказателство колко недосегаеми са станали, как са се възползвали от слабостта на държавата и местната власт, слели са се с нея и са направили от Дупница държава в държавата", отбелязва вестникът.
Седмичникът "Капитал" се опитва да надникне "Зад завесата на ДАНС". Трудно е да се каже дали скандалът в ДАНС е в резултат на раздорите в БСП или просто ги катализира и ги вади на показ, коментира вестникът.
В статията се казва, че първата оставка в ДАНС (на Иван Драшков) е прокарала нещо като разделителна линия и като че ли е очертала нещо повече от раздора в БСП. Изненадата според изданието е дошла от факта, че и ДПС, и Бойко Борисов, са се оказали рамо до рамо с бившия вътрешен министър Румен Петков в защита на Драшков.
"Играя ролите на лошо ченге и детска учителка", коментира пред "Труд" вицепремиерът Меглена Плугчиева. Но след последните 4-5 месеца министрите работят отговорно и все повече в екип, разбраха, че европейските програми са взаимосвързани, посочва тя и отбелязва, че прогрес има и в администрацията.
И в съдебната система имало сериозно раздвижване - мисии на ОЛАФ са всеки месец тук по две седмици, работят заедно с дознатели от МВР, със следствието и представители на ДАНС, посочва Плугчиева.
Започваме да реагираме все по-адекватно, не сме постигнали абсолютния максимум, но вървим в правилна посока, твърди вицепремиерът. Всички институции в България разбрали, че имат задължения, няма да има резултати, ако се притиска само правителството.
"Не съм смокиновият лист на кабинета", е озаглавено друго интервю с Плугчиева пред "Стандарт". Тя обяснява, че е имало две тълкувания при назначаването й за вицепремиер - "Прекрасно, Плугчиева ще изиграе ролята на "смокиновото листо", а пък ние ще си караме, както си знаем" и "Сега ще й прехвърлим цялата работа и като се провали, ще е ясно кой е виновен".
Нито едната, нито другата версия са верни, защото положението е много ясно - аз се придържам стриктно към правилата и процедурите и поддържам постоянна връзка с Брюксел, отбелязва Плугчиева.
Според "Сега" подсъдимият бизнесмен Марио Николов е разбил теориите на БСП за прозрачност на партийното финансиране. Той потвърди съмненията на ГЕРБ, че зад частни дарители на БСП е възможно да стоят свързани с нея фирми, но отрече това да е незаконно, коментира авторът.
"Царят си търси партиен наследник", пише "Труд" от първа страница. Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски се оглежда за верен човек, на когото неофициално да повери ръководството на партията, научил вестникът. Между кандидатите били Минчо Спасов, Марина Дикова, Милен Велчев, Долорес Арсенова и Антон Станков.
"24 часа" информира за книга на германския аристократ Александър фон Шонбург, в която Симеон Сакскобургготски споделя малко известни детайли от живота си. Няма повече да напусна България, мисията ми в тази страна е изпълнена, заявява Симеон Сакскобургготски в разговора с Шонбург. Сакскобургготски разказва и за детството си, за смъртта на баща си и напускането на страната и признава колко му е било трудно като дете монарх.
Всички вестници съобщават, че се е обесил съдебният медик проф. Стойчо Раданов. Раданов е известен с това, че е правил редица съдебно-медицински експертизи по много обществено значими дела. Сред последните е експертизата по случая със смъртта на двете сестри Белнейски.
"Живея втори живот, но не мога да избягам от журналистиката", казва пред "24 часа" журналистът Огнян Стефанов, който бе пребит на 22 септември. Ще трябва да премисля много неща, в личен план сигурно ще мине време, докато проумея накъде да поема, допълва той.
"1.3 млрд. лв. губи държавата от обществените поръчки", обявява от първа страница "Сега". С толкова били ощетени българските данъкоплатци за година само от корупцията при обществените поръчки, според Центъра за изследване на демокрацията. Сумата е съизмерима с парите, които трябваше да дойдат в България от европейските фондове, сравнява вестникът.
"Банки продават 1000 имота", съобщава "Труд". Не може обаче да се говори за масова продажба на ипотекирани имоти, според информацията на централната банка процентът на лошите кредити все още е доста под 3, коментира изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!