Седми ден продължава блокадата на граничните ни пунктове с Гърция от протестиращи там фермери. На ГКПП Кулата има опашка от около 300 ТИР-а, чакащите шофьори бедстват.
Днес българската страна внесе в Европейската комисия писмо на министъра на транспорта Петър Мутафчиев с искане гръцките власти да осигурят и гарантират поне един постоянен коридор за преминаването на българските автомобили, осъществяващи превози на пътници и товари до и през територията на Гърция. Това се налага заради големите щети, които търпят българските превозвачи.
Фабио Пирота, говорител на зам.-председателя на Европейската комисия и отговарящ за транспорта Антонио Таяни, заяви за БТА, че засега не може да коментира какво ще е развитието след внасянето на документа.
По думите му става дума за проблеми, свързани с движението на стоки вътре в Европейския съюз, с други думи, за вътрешния пазар. След като се запознаем с писмото, възможно е то да бъде препратено в Генералната дирекция "Вътрешен пазар", изтъкна той.
В Европейската комисия има директива за действие в ситуация като създалата по границата между България и Гърция. Тя е разработена в края на 90-те години, когато протести на фермерите във Франция създават сериозни проблеми пред транспорта на Испания.
Комисар Тодор Георгиев - началник на Регионалната дирекция "Гранична полиция" - Смолян, съобщи, че днес пордължават да са затворени и трите ни гранични пункта с Гърция.
На ГКПП "Илинден" чакат да преминат около 30 камиона, няма чакащи на ГКПП "Капитан Петко войвода" край Свиленград.
През нощта през граничния пункт Кулата са били пропуснати чакащите автобуси и леки коли. Спазена е и договорката с протестиращите фермери да пропускат товарни автомобили с бързо развалящи се продукти, допълни комисар Георгиев.
Днес колоната на ГКПП Кулата отново достигна 10 км
и се изви до петричкото с. Марикостиново. По обяд последните коли бяха паркирали на Главен път Е-79 между двете табели, обозначаващи началото и края на селото, съобщи репортер на БТА от мястото.
Български шофьори обясниха, че са били обнадеждени от периодичното пропускане на коли през Кулата-Промахон през последните дни и затова се решили да тръгнат на път.
Българските гранични власти заявиха през деня, че продължават преговорите с представители на протестиращите за периодично "отпушване" на блокадата и за пропускане на автомобили.
Постигната бе договорка и тази вечер пунктът отново бе отворен за кратко като бяха пропуснати по 190 ТИР-я в двете посоки.
На ГКПП "Илинден" се осигуряват повече "прозорци" и възможност за преминаване през блокадата, както и на ГКПП "Капитан Петко войвода", през който и сега граничните власти препоръчват да се насочват имащите спешни и неотложни пътувания към Гърция.
Председателят на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) Миролюб Столарски съобщи за БНР, че чакащите шофьори бедстват, няма условия за елементарна хигиена.
Българският Червен кръст съобщи, че и днес ще осигури храна, минерална вода и хигиенни материали от първа необходимост за шофьорите и техните придружители.
"Тази блокада е директно насочена към България - преди три дни Министерството на транспорта даде алтернативни преходи за преминаване към Македония, но границата и там беше затворена. Затварят се границите за българските превозвачи, а връзките с Италия не са блокирани", коментира Столарски.
Той обяви, че
превозвачите ще предявят иск към българските власти за компенсиране на загубите,
а българската страна - към Гърция, тъй като нямало юридическа възможност да търсят компенсации за щетите директно от гръцката страна.
От загуби се оплакват и вносители на плодове и зеленчуци от Гърция. Само от един камион губели по няколко хиляди лева, тъй като около една трета от стоката пристигала развалена от забавянето на граничните пунктове.
Притеснения имат и туроператори заради много записвания за пътуване до Гърция за празника Св. Валентин - 14 февруари.
Производители на картофи в района на смолянско пък съобщиха, че през последните дни се е увеличило търсенето на картофи от техния регион. Те свързват това със затворените гранични пунктове и затруднения внос на селскостопанска продукция от южната ни съседка.
Медии съобщиха, че от блокадата печелят и жриците на любовта, както и продавачи на бельо и чорапи на граничните пунктове.
Гръцките фермери ще останат по блокадите, докато не бъде постигната договореност с правителството, съобщават медиите в Атина.
За тази вечер е планирана нова среща на координационния орган на протестиращите земеделски производители с аграрния министър Сотирис Хадзигакис, който категорично заяви, че няма да има промяна в обявената от правителството сума от 500 млн. евро за подпомагане на фермерите и че "правителството няма да даде нито едно евро повече", въпреки че по думите му имало възможности за частични корекции при разпределяне на помощите.
Към протестите на фермерите от днес се включват и животновъдите.
АП съобщи днес, че шест гранични пункта са затворени в резултат на простестите на гръцките фермери - три на границата с България, два - с Македония, и един - с Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!