Водещите финансите посочват също, че процесът на оздравяване на световната икономика набира скорост, рисковете са намалели, но все още предстои да се направи много, включително структурни реформи и консолидиране на бюджетите. Формулировките в декларацията се възприемат като уверение към министрите от европейските страни, че ще се забави поскъпването на еврото спрямо долара, което създава рискове за европейския износ.
От септември еврото нарасна с 12% спрямо долара, а през последните две години нарастването е с 29%, което доведе до увеличаване на американския износ, отбелязва ДПА.
В момента доларът се намира на най-ниското си равнище, а еврото на най-високото. САЩ са доволни, че европейците са обезпокоени от това, информира пък РФИ-България (Rfi.bg).
Американците смятат, че спадането на долара не бе нито хаотично, нито прекалено и дори добре дошло. По въпроса за бюджетния дефицит на САЩ, американският финансов министър Джон Сноу обеща да ограничи обществените разходи, но постигна комюникето да подтиква негласно европейците да ускорят структурната реформа на икономиките си с цел увеличаване на производителността и генерирането на по-силен растеж.
Страните членки на Г-7 приеха и "план на действие за Афганистан" в подкрепа на правителството в Кабул за създаване на динамична пазарна икономика, съобщи още БНР. Участниците на срещата в Бока Ратон изразиха безпокойство от производството на опиум в страната. Престъпният бизнес представлява огромна заплаха за икономическия растеж и възстановяването на Афганистан, заявиха те и призоваха международната общност и афганистанските власти да обединят усилия за ликвидирането на производството на опиум.