Н айденов посочи, че исканията на протестиращите учители започват да стават в твърде голяма степен политически, което вреди на преговорите. Много от протестиращите групи спекулират с бюджетния излишък, каза още Найденов.
Ако се стигне до увеличение само на учителските заплати това ще доведе до финансова нестабилност в страната, коментира още той. Според Найденов разговорите трябва да се насочат към възможността за диференцирано заплащане на преподавателите.
Станишев пък припомни пред журналисти, че още преди започване на стачката правителството е предложило пакет от мерки и подчерта, че заплатите са единият проблем, но "някак странно звучи, когато се отказва да се говори по другата страна на нещата - качеството на образованието".
Запитан колко време може да продължават преговорите, министър-председателят каза: "Правителството има добрата воля и от самото начало сме готови да разговаряме, но без ултиматуми. Позицията "Увеличение 100% или продължаваме докрай" не е позиция.
Ние
искаме максимално бързо да приключим този спор,
но трябва да има разум и от другата страна, защото 100% увеличение означава други 500 хил. души от публичната сфера да не получат увеличение на заплатите си".
На въпрос как ще реагира, ако стачкуващите учители стигнат до жива верига и окупация на институциите, министър-председателят изрази надежда, че всички прояви ще са в рамките на закона и добави, че окупация би върнала България повече от 10 години назад.
Не мисля, че който и да е би поел отговорността за подобни действия, заяви Станишев.
Лидерът на СДС Пламен Юруков обяви, че след изборите синята партия ще поиска
вот на недоверие на правителството
за тежката криза в образованието. Това е решил Националният изпълнителен съвет.
След 2001 г. не е направена никаква реформа в публичния сектор и това се отнася за здравеопазване, образование и сигурността, допълни лидерът на СДС и напомни, че просветното министерство през последните шест години непрекъснато се управлява от хора на НДСВ.
Юруков подчерта, че разговарят с другите парламентарни опозиционни партии, за да се консолидират по искането на вот на недоверие. Лидерът на СДС поясни, че не бива вотът да се внася преди местните избори, защото това би се изтълкувало като предизборна кампания.
Ние ще искаме оставката не само на двамата министри Даниел Вълчев и Пламен Орешарски за тяхното циничното поведение, то беше все пак в личен разговор. Според нас по-цинично е поведението на министър-председателя Сергей Станишев, който ги защити, а такава е политиката на цялата тройна коалиция към учителите, посочи Пламен Юруков.
"Разменените реплики между министъра на образованието и науката Даниел Вълчев и финансовия министър Пламен Орешарски са неприемливи и търпят укор. Това е следствие на напрежение и натрупана умора в министрите. Тези разменени реплики не са показателни за отношението на министрите към синдикатите и към учителите", обясни днес говорителят на БСП Найденов.
Стачката се политизира,
предупредиха и синдикални лидери.
От неверни правителствени решения, стачката на учителите се радикализира, а все повече сигнали получавам, че тя се и политизира, заяви лидерът на КНСБ Желязко Христов в Смолян.
Според него, протестът цели радикален курс на смяна на политиката на българското правителство към средното, висшето образование и науката. Според Христов стачката се радикализира от вчера, тъй като липсват диалог, предложения за решения и адекватност.
Досега нашият протест беше чисто социален, но след приказките на министрите Пламен Орешарски и Даниел Вълчев, протестът ще стане политически, заяви синдикалният лидер на учителите в Смолян Мария Жайгарова.
Според КТ "Подкрепа" националната учителска стачка няма и не може да има политически характер - "тя е следствие от подценяването на труда на учителя, наследено от тоталитарната власт, и от проблемите, които изредилите се управляващи от всички цветове нямаха воля да разрешат".
Опитите за политизиране на учителската стачка са недостойни и некоректни преди всичко към обществото, заявява в открито писмо президентът на КТ
"Подкрепа" Константин Тренчев.
"От няколко дни, с ръста на стачката, зачестиха опитите на политици от различни партии да "сърфират" на вълната на учителските протести. Разбираемо, но недопустимо е желанието им да натрупат актив в предизборната борба за гласове", заявяват от КТ "Подкрепа".
Думите "седянка" и "оставка" са най-често използваните на протестния митинг на стачкуващите учители на столичния площад "Независимост" във вторник.
Хиляди учители скандираха "Оставка", "Много сме, силни сме и всеки ден ще е така до победата" в 13-ия ден от протеста им.
Учителите са издигнали плакати, на които пише "Станишев, Симеон, Доган седянката свърши, идете си", друг плакат гласи "Орешарските извинения, Вълчите допълнения - смехотворения", на трети плакат протестиращите са написали "2 милиарда приоритети за френските корвети - НЕ".
По време на митинга учителите многократно изразиха подкрепата си със стачкуващите горски работници. В знак на солидарност те изпълниха "Хубава си моя горо" и приеха специална декларация.
Сред плакатите могат да се видят още надписи като "Вълче време - ден 21, седенката продължава" и написано като акро стих послание към Даниел Вълчев, което гласи "Напусни държавната софра Вълчев".
От икономии образователното министерство разполага с 20 млн. лева, които могат да бъдат включени за увеличаване на работните заплати, заяви Димитър Танов, главен секретар на МОН след приключване на експертната среща във вторник.
За да бъдат увеличение с 25% заплатите от 1 октомври, както искат синдикатите, са необходими още 36 млн. лева, които да се търсят извън системата на образованието.
Ние подготвихме 10 възможни варианта за стъпките за увеличаване на заплатите в средното образование, които ще бъдат съобщени на срещата в сряда и те ще бъдат обсъдени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!