А кционерите на "Топлофикация-София" приеха кандидатурата на Наско Михов за член на Съвета на директорите на дружеството.
И двамата акционери - Столичната община и държавата, приеха тази кандидатура и вече с решение на общото събрание Михов е член на ръководството на "Топлофикация-София", каза Атанас Тасев, който е представител на Столичния общински съвет (СОС) в общото събрание.
Изборът ми не е еднозначен, но има начин за решение на всички проблеми на "Топлофикация-София", при съвместна работа на общината и държавата, коментира Наско Михов.
Като основен приоритет в своята работа той определи стабилизирането на дружеството и "съзидателна работа" в интерес и на двамата акционери - Столичната община и държавата в лицето на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).
Длъжността изпълнителен директор на "Топлофикация-София" е предизвикателство, каза Михов в отговор на журналистически въпрос.
Той заяви, че все още не е запознат с финансовото състояние на дружеството, но има дългогодишен управленски опит. Наско Михов каза, че не е търсил политическа подкрепа за избора му и не е член на политическа партия.
Наско Михов е бивш колега на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров от АЕЦ "Козлодуй", бил е съветник през 2003-2005 г. на министъра на финансите Милен Велчев от кабинета на НДСВ, председател е на Свободна зона "Пловдив". Сега е член на Управителния съвет на "Информационно обслужване".
По-рано днес Михов бе избран за нов член на Съвета на директорите на "Топлофикация" с решение на СОС.
Общинарите гласуваха пет кандидатури - на Любомир Кичев, Наско Михов, Огнян Нечев, Петър Илиев и Стоян Тодоров.
Двамата, които събраха най-много гласове "за" бяха Наско Михов с 30 гласа и Любомир Кичев с 18.
Кметът Бойко Борисов не присъства на извънредното заседание. Преди да започне гласуването на петимата кандидати от късата листа, залата напуснаха групите на СДС и ДСБ, Орлин Иванов от ГЕРБ и Петко Горанов от
коалицията "ДП-БЗНС-Гергьовден". По думите на общинаря от СДС Стефан Иванов, причината е, че
не желаят да участват в подобен фарс
След спор и последвало гласуване дали отново да бъде гласувана отхвърлената на два пъти вчера кандидатура на Стоян Тодоров, залата напусна и председателят на съвета Владимир Кисьов с думите, че не желае повече да участва в "този цирк". Първият опит за честен избор беше бламиран, каза още той.
На повторно гласуване само между Кичев и Михов бе избран Михов с 32 гласа от общо 35 общински съветници. Подкрепиха го от БСП, НДСВ, Демократическата партия, част от "Гергьовден" и ССД. Кичев получи 17 гласа.
Кандидатурата на Стоян Тодоров се класира на трето място с 11 гласа.
Беше потъпкан първият опит за избиране на професионален мениджър на общинското дружество, коментира Стефан Иванов на пресконференция след заседанието.
Около това мнение се обединиха съветници от групите на СДС, коалиция "Гергьовден" и ГЕРБ. Избирането на Михов те
определиха като" модела Овчаров"
По думите на Борислав Бориславов от СДС изборът е на принципа икономически и политически интереси, а не на професионални качества.
"Общинските съветници избраха "модела Овчаров". Това е управление на тъмно, без правила и потъпкване на решенията на СОС", коментира Бориславов.
На хората им й е ясно кой защитава Вальо Топлото - тройната коалиция и общинските съветници на Софиянски, каза още той.
По думите му днес се е формирало ново мнозинство в Общинския съвет, което включва БСП, НДСВ, ССД и "Демократи за София".
Орлин Иванов от ГЕРБ обясни, че никой не е пожелал да застане официално зад кандидатурата на Михов.
На пресконференцията общинарите се усъмниха, че в залата се е гласувало и с чужди карти и обявиха, че ако това се докаже, ще оспорят решението.
Петко Горанов обяви, че напуска групата на коалиция "Гергьовден", защото бил възмутен от колегите си.
Мичо Райковски от БСП каза, че няма политически мотиви в избора и че БСП не лобира за нито един кандидат.
Кандидатурата на Михов не е обсъждана с министър Румен Овчаров, а групата на БСП не се е срещала с него, добави той.
По думите му Наско Михов е предложил по-последователна и ясна визия за развитието на дружеството от другите четирима кандидати в списъка.
Веднага след като стана ясен изборът на Михов, кметът на София Бойко
Борисов прие оставката на двама членове от борда на директорите на "Топлофикация" -
и.д. на дружеството Борис Тодоров и шефът на борда Георги Ненков. Тодоров се отказва от поста в знак на несъгласие с решението на СОС.
Мотивът на кмета Борисов да приеме оставката е, че не желае името му да се свързва с "пладнешкия грабеж на общинското дружеството", обясниха от Столичната община.
Борис Тодоров ще подаде и предизвестие за напускане на Съвета на директорите на дружеството.
Въпреки оставките двамата остават на длъжностите си съгласно Търговския закон, докато не бъдат предложени техни заместници.
Част от решенията на Съвета на директорите могат да бъдат блокирани след подаването на оставките, обясни след общото събрание на акционерите представителят на Столичната община от БСП Мичо Райковски.
Тези, които окрадоха "Топлофикация", отново си върнаха контрола върху нея, коментира кметът.
"Аз обаче няма да позволя ограбването на дружеството и хората да продължава. Обещавам на софиянци, че ще продължа с проверките, защото това е единственото, което мога да направя", закани се Борисов.
Радвам се, че СОС и Столичната община стигнаха до консенсус
и излъчиха кандидатура за член на Съвета на директорите на "Топлофикация-София", коментира за БТА министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
Той се надява, че в кратки срокове "Топлофикация-София" ще реши, не само проблема с вече огромния дълг от 130 млн. лева, но и най-големия си проблем - връщане на доверието на потребителите.
Няколко часа след този коментар на Овчаров, от пресслужбата на МИЕ пуснаха съобщение, че
ведомството научило от медиите за избрания подход
при избора на нов изпълнителен директор на "Топлофикация-София". По същия начин МИЕ разбира и как е била "формирана комисията, призвана да направи този избор, условията, на които е трябвало да отговарят кандидатите за този пост, както и резултатите от работата на комисията", пише още в съобщението.
От началото на кризата в ръководството на "Топлофикация-София" кметът на София и председателят на СОС не сметнаха за необходимо да обсъдят с представителите на държавата състоянието на дружеството, бъдещите стъпки за неговото оздравяване и възможните начини за връщане на доверието на потребителите, смятат от министерството.
Независимо от демонстрираното нежелание за съгласуване на позиции и за търсене на съвместни решения за изход от кризата в най-голямото столично дружество МИЕ подкрепи решението на СОС и на столичния кмет за нов изпълнителен директор, се допълва в текста.
"Днес стана съвършено ясно кой се бори за запазване на статуквото
и кои политически сили искат ново управление на столичното парно. СДС, ДСБ и кметът Борисов показаха, че са готови на всичко, за да съхранят досегашния модел и защитят икономическите си интереси", се посочва в съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!