"СДС даде лек заден за Кърджали", пише в заглавие в. "Сега".
"Два дни след като Пламен Юруков обяви, че СДС вероятно ще подкрепи кандидата на ДПС за кмет на Кърджали Хасан Азис, лидерът на сините започна да дава лек заден.
Той намекна, че над местната структура може да има санкция от националното ръководство и решението да бъде променено. Националният съвет на СДС можел да прибави към забранената за коалиции БСП и партията на Ахмед Доган", се посочва в публикацията.
Цитирани са и думите на Юруков, че такъв ход няма да се прави заради Бойко Борисов и разказът му, че в сряда вечерта разговарял по телефона със столичния кмет, който не звучал толкова притеснен заради подкрепата на сините за Хасан Азис.
Вестникът информира и за реакцията на Бойко Борисов. "Извънземен да е, не може да влезе в структурите, да усети навсякъде как стоят нещата", каза неформалният лидер на ГЕРБ за синия шеф.
"Какво има да делят СДС и ГЕРБ" - под това заглавие в. "Труд" публикува коментар на политолога Димитър Аврамов. "СДС и ГЕРБ няма какво да делят. Имат проста задача - да излязат заедно на избори, да спечелат в повечето общини и да променят статуквото в страната", отбелязва политологът.
"Коалиции за кмет от типа 1 + 1 = 1", е озаглавен анализ във в. "24 часа" на Михаил Константинов, член на ЦИК на предишни избори.
"Представете си, че в Кърджали СДС има примерно 2-3 хиляди гласа. Възможно ли е, ако "отгоре" стане коалиция, "отдолу" тези гласове да отидат за кандидата на ДПС. Абсурд! И това, след като се говореше за широка анти-ДПС коалиция в Кърджали.
Пълен абсурд са и приказките за коалиция на БСП и ДПС за изборите в София. В столицата движението я има 5 хиляди гласа, я не. А ако такава коалиция се случи половината от железните софийски комунисти няма да излязат да гласуват. И БСП ще загуби 50-60 хиляди свои гласа срещу хипотетични 5 хиляди на ДПС. Ако социалистическата партия иска да се самоубива, това ще е един особено зрелищен начин", смята Константинов.
"Диктатурата се възцари в НДСВ" е заглавието на интервю във в. "Труд" с Борислав Ралчев, заместник-председател на парламентарната група на НДСВ.
"Хората, които изразиха категоричното си мнение, че конгресът на НДСВ на 3 юни е нелегитимен, сега получават своите наказания. Аз съм възрастен човек и си спомням много добре времето, когато въпросите се решаваха с диктатура. Тук имаме съвсем същия подход.
Същите рестриктивни процеси се развиват и по отношение на депутатите, които смятат конгреса за нелегитимен. Тъй като съм непоправим оптимист, все пак се надявам, че в крайна сметка разумът ще надделее и ще успеем да преодолеем критичната ситуация, в която се намира в момента НДСВ", казва Ралчев.
По голямо заглавие на челно място "НДСВ са кал, ако иска, царят ще ги смачка" в. "24 часа" цитира Стоян Денчев, наречен в публикацията "човекът, който напоследък е в сянката на Симеон". Припомня се, че Денчев бе депутат от ДПС в 37-ото Народно събрание, в момента е ректор на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии.
"НДСВ бяха като една шепа кал, пръст, която царят събра, омеси тесто, вдъхна им живот и те започнаха да живеят самостоятелно. Много от тях си повярваха и помислиха, че този живот би могъл да продължи вечно, но достатъчно е създателят им да събере тези фигурки в една топка и нещата ще привършат", казва Стоян Денчев.
Според него царят едва ли би унищожил НДСВ, но може да търси друга визия в рамките на център-дясно.
"Доста убедително ми звучат думите на г-н Денчев. Но трябва да се преведат на политически конкретен език. Защото сега излиза, че той има предвид и старото, и новото ръководство на НДСВ. Излиза, че всички вкупом трябва да бъдат изгонени от царя, което на мен ми идва в повече", казва Николай Свинаров пред вестника.
"През 2001 г. царят се върна с проект, който ние подкрепихме. Никой от нас не е взет от улицата. Г-н Денчев да си гледа партията ДПС", е коментирал депутатът Атанас Щерев.
"Набедиха медиите, че не пишат за бити роми", пише в заглавие в. "Труд". Медиите не отразяват събитията в столичния квартал "Красна поляна" в тяхната цялост, обявиха вчера експерти от ромски фондации, се отбелязва в публикацията.
"Станишев: Не съм заподозрян за приятелския огън по президента", информира в. "Труд" за вчерашно изявление на премиера.
"Определено не се чувствам заподозрян за приятелския огън, за който преди дни в Евксиноград говори президентът Георги Първанов. Президентството е най-авторитетната институция у нас в очите на обществото и тези, които желаят нестабилност, които искат да ловят риба в мътна вода и да извличат политически и икономически дивиденти, намериха начин да атакуват Георги Първанов по един много непочтен начин", казва Станишев.
Две години след старта на правителството "Всеки трети критикува кабинета", сочи проучване на агенция "Скала", резултатите от което публикува в. "Монитор".
Близо 35 на сто от анкетираните са изказали мнение, че кабинетът не успява да изпълни предизборните си обещания, а 33,3% са определили работата му като пълен провал.
Хората, оценили най-високо управлението на страната ни през изминалите две години, са съответно тези, които на изборите за евродепутати са гласували за някоя от управляващите партии. Независимо от това обаче и сред тях 45 на сто са оттеглили подкрепата си и са заявили, че кабинетът не успява да се справи със задълженията си, показало проучването на "Скала".
"Соцдепутати готвят ново засекретяване на досиета", съобщава "Сега".
"Депутатът от БСП Надка Балева готви нови промени в закона за досиетата, които ще засекретят голяма част от архивите на ДС. Тя обясни пред вестника, че ще постави въпроса в червената парламентарна група още в средата на септември", се отбелязва в публикацията.
Целта й била да се предпази разузнаването. Според Балева сегашният нормативен акт застрашавал и сигурността на чужди граждани, работили за българските служби. Балева защитила тезата на президента, че трябва да се направи разграничение между доносници и разузнавачи.
Цитиран е и шефът на комисията по досиетата Евтим Костадинов, според когото в соцпартията нямало сериозна подкрепа за подобни промени. Депутатът от ДСБ Атанас Атанасов пък е сигурен, че вече активно се работи за стопиране на масовото отваряне на досиетата.
Шефът на вътрешната комисия Николай Свинаров е заявил категорично, че няма да подкрепи никакви рестриктивни промени в закона за досиетата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!