Людмил Стойков, най-известният бизнесмен в Перник, напусна сдружението на местния едър бизнес "Съюз за Перник", чийто председател е, съобщи кабелната телевизия "Кракра", цитирана от БТА.
Като мотив той посочва замесването на името му в слухове за купуване на гласове в града за предстоящите на 28 октомври местни избори.
"Съюз за Перник" подкрепя независимия кандидат Димитър Колев - изпълнителен секретар на сдружението, бивш областен управител, назначен от Симеон Сакскобургготски, съпруг на бившата тв говорителка и народна представителка от НДСВ Милена Милотинова.
Людмил Стойков е собственик на курортния комплекс "Дюни". Името му нашумя около президентските избори през миналата година, когато той и сдружението му бяха сред най-активните поддръжници и спонсори на кампанията на Георги Първанов за втори мандат.
Преди няколко месеца Стойков беше арестуван заради европейско разследване, свързано с източване на 7 млн. евро по програма "Сапард" в няколко държави. Беше пуснат от ареста, но разследването не е приключило.
Бизнесменът обяснил оттеглянето си с лични причини и казал, че в основата им стои изказване на депутата от НДСВ Татяна Калканова.
В понеделник тя обяви, че според слухове в Перник усилено се купуват гласове срещу 50-80 лв. Вече били събрани личните данни на близо 15 000 души.
Калканова припомни, че на евроизборите, благодарение на купуване на гласове, "Земеделски народен съюз" е станал трета политическа сила в града. Партията сега е мандатоносител на коалиция "Съюз за Перник", подкрепяща Колев.
Калканова е сред инициаторите на акцията "Не на купуването на гласове" заедно с 9 кандидат-кметове от общо 14 за община Перник. На учредяването не бил поканен само Димитър Колев.
Пред "Дневник" народната представителка обяснила, че в началото на тази седмица е сезирала прокуратурата и полицията за слуховете, че в града масово се купуват гласове.
Тя цитирала жители на Перник, според които за осигуряване на гласове се използвал методът на снимка с мобилен телефон.
При него избирателите влизат в тъмната стаичка с предоставен от съответния предизборен щаб телефон и фотографират бюлетината, която попълват. След това със снимката отчитат изпълнения ангажимент и получават "възнаграждението си".
Калканова се надява Централната избирателна комисия за местните избори да намери начин да ограничи тази практика.
Говорителят на комисията Александър Александров вече съобщи, че се подготвя решение, което ще бъде обявено в последния възможен момент.