Telekom Austria и българският телекомуникационен оператор "Мобилтел" вече няколко месеца са на прицел от медиите и правосъдните органи във Виена като съществена брънка от корупционните скандали в Австрия.
Както се оказа, покупката и последващата продажба на компанията вероятно е свързана с аферата около банка BAWAG, разтърсила алпийската република през миналата година.
BAWAG е банката, осигурила през 2001 г. кредита за покупката на "Мобилтел" от консорциума около австрийския бизнесмен Мартин Шлаф. Българският мобилен оператор беше купен от Мартин Шлаф, Херберт Корт и Йозеф Таус през 2002 г. за около 700 млн. долара и продаден две години по-късно на Telekom Austria на двойно по-висока цена.
В четвъртък австрийският в. "Щандард" съобщи, че покупката на "Мобилтел" от Mobilkom - дъщерната фирма на Telekom Austria, се разследва от Виенския наказателен съд по съмнение за злоупотреби.
Подозрението е, че през 2004 г. вместо за 1.6 млрд. евро, е имало възможност българският оператор да бъде закупен на много по-ниска цена. Офертата за около 700 млн. евро по-малко обаче била отклонена.
В същото време по анонимен сигнал на бивш служител на банката се разследват и нередности около участието на Херберт Корт в сделката от 2002 г.
Той е държал 15% от "Мобилтел холдинг", но съмненията са, че 10% на практика са били притежание на тогавашния шеф на BAWAG Хелмут Елснер и на директора на Casinos Austria Лео Валнер, които по този начин са си подсигурили печалби при последвалата продажба на "Мобилтел" на Telekom Austria.
Хелмут Елснер в момента е в ареста във Виена и му предстои дело за тежки злоупотреби във връзка с други съмнителни сделки на банката. Спекулациите са, че парите в повече, които държавната Telekom Austria е дала, са отишли както за покриване на загубите от други рисковани операции на BAWAG, така и в партийни каси.
Тази информация се появи успоредно с влизането на сделката за "Мобилтел" в дневния ред на специалната комисия на австрийския парламент, която разследва банковите скандали в страната.
Главното действащо лице тук бе другата основна фигура от сделката - бившият председател на надзорния съвет на "Мобилтел холдинг" Йозеф Таус. Седемдесет и четири годишният бизнесмен и бивш председател на Австрийската народна партия обясни, че е играел само ролята на довереник на Мартин Шлаф.
Той бил помолен да помогне от ръководството на BAWAG, което го уверило, че с дружеството всичко е "сигурно и наред". Репутацията на тогавашния собственик на "Мобилтел" Майкъл Чорни очевидно не го е безпокояла особено.
"Не знаех кой е той, вероятно беше един от многото руски олигарси", заяви Таус, който поне видимо научи за пръв път от депутатите, че службите за сигурност в Австрия смятат Чорни за свързан с организираната престъпност.
Той призна, че по молба на семейството на Шлаф през 2003 г. е питал във вътрешното министерство дали може да се издаде виза на Чорни за Австрия. "Само се информирах, беше ми даден отрицателен отговор", обясни Таус.
За Таус било достатъчен аргумент, че надзорният съвет на BAWAG е дал зелена светлина за сделката. Не всички членове на ръководството на банката обаче са били сигурни в изрядността на покупката.
За да ги убеди, директорът на банката Елснер е поискал информация от своя приятел Роланд Хорнгахер, по това време шеф на икономическата полиция във Виена, по-късно полицейски началник на австрийската столица, а понастоящем подследствен за злоупотреби със служебно положение и приемане на незаконни подаръци.
Според обвинението Хорнгахер е подсигурил през 2001 г. Елснер с "документи, потвърждаващи безопасността" на сделката за "Мобилтел". Те са послужили на Елснер да разсее съмненията около сериозността на продавачите на "Мобилтел" в ръководството на банката.
Пред разследващата комисия на парламента Хорнгахер отклони всички питания по тази тема, позовавайки се на правото си да не отговаря на въпроси, свързани с наказателното производство срещу него. Основният играч в сделката Мартин Шлаф отказа да се яви в комисията. Очаква се той да бъде поканен отново в началото на юли.
Разследванията засега са в много ранен етап и някои от обвиненията може да се окажат безпочвени, така че е трудно да се прогнозира какъв ще е изходът от цялата афера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!