Ансамбловата драма "Сблъсъци" надви "Планината Броукбек" в надпреварата за филм на годината, с която в Холивуд приключи 78-ата церемония по връчването на наградите "Оскар" (вж. в Oscar.com списъка на победителите, техните благодарствени речи и видеооткъси).
Историята за гей каубоите, която бе номинирана в най-много категории - осем, все пак донесе на Анг Лий статуетката за режисура, а освен това спечели очаквано при адаптираните сценарии, както и за музиката на аржентинеца Густаво Сантаолала.
"Броукбек" беше фаворит още от края на миналата година, когато започна да жъне всевъзможните кинонагради, връчвани в САЩ, но според прогнозите през последната седмица имаше голяма вероятност да бъде изместен от нискобюджетната продукция на Пол Хагис, сценарист на миналогодишния №1 "Момиче за милиони".
Режисьорът на филма победител триумфира и с отличието за оригинален сценарий; лентата получи и трета статуетка - за монтаж.
В останалите категории почти нямаше изненади: Джордж Клуни взе първия приз за вечерта - за актьор в поддържаща роля, с политическия трилър "Сириана" и констатира: "Това значи, че не печеля за режисьор." (Той бе номиниран и в тази категория с "Лека нощ, и късмет").
Умело прикрилата напредналата си бременност Рейчъл Уайз получи наградата за поддържаща женска роля с екранизацията по Джон льо Каре "Вечният градинар".
Друга британска продукция - пластилиновият "Уолъс и Громит: Проклятието на заека", бе обявен за №1 в пълнометражната анимация в отсъствието на конкуренция от "Дисни".
Статуетката е поредното утешение за режисьора Ник Парк и студията "Аардман", чийто архив изгоря миналата година, малко след премиерата на този филм.
И при актьорите в главна роля фаворитите бяха ясни: Филип Сиймур Хофман за превъплъщението си в гей писателя Труман Капоти (в "Капоти") и блондинката Рийз Уидърспуун, сменила временно цвета на косата си, за да изиграе половинката на Джони Кеш - Джун Картър, в биографичния "Walk The Line" (кръстен така по едноименния хит на Мъжа в черно).
Най-голямата изненада обаче дойде от наградата за най-добра песен от филм, връчена от раппевицата Куин Латифа, преквалифицирала се от няколко години насам в успешна актриса.
След успеха на Еминем преди три години с филма "Осма миля" и хита му оттам "Lose Yourself", който той така и не се появи да изпее на церемонията, този път членовете на академията отново избраха раппарче.
"It's Hard Out Here For A Pimp" (pimp - букв. "сводник") на рапърите "Three 6 Mafia", представено на живо непосредствено преди връчването на приза, спечели в конкуренция с две "женски" солови песни, една от които - на кънтриветеранката Доли Партън за "Трансамерика".
Във филма "Hustle And Flow" парчето победител се изпълнява от актьора Терънс Хауърд, който играе сводник от Мемфис, амбициран да направи кариера в рапмузиката.
В малко разтеглената тв церемония, която ще бъде излъчена от БНТ във вторник вечерта, бяха присъдени и трите награди за късометражни филми, а при документалните ленти очаквано спечели най-касовото френско заглавие зад Океана - "Походът на императорите", заснет от реж. Люк Жаке сред колония императорски пингвини на Южния полюс.
С подобаващо количество статуетки, макар и в техническите категории, си тръгнаха и създателите на "Мемоарите на една гейша", отличени в три категории - за операторско майсторство, художник и декори, костюми.
Суперскъпата продукция на Питър Джаксън "Кинг Конг" също спечели три статуетки - за визуални ефекти, звуков монтаж и смесване, а лауреатите не пропуснаха да благодарят на актьора Анди Съркис (АмГъл във "Властелинът на пръстените"), дал своя глас, мимики и движения за компютърната изработка на гигантската горила.
Началото на друга широкомащабна екранизация - "Хрониките на Нарния" по една от седемте книги на К.С.Луис, се задоволи с отличието за грим.
Също очаквана бе и наградата за чуждоезичен филм, присъдена на южноафриканския "Цоци" (Tsotsi.com) на реж. Гевин Худ, номиниран и миналата година за "Вчера".
Криминалната психологическа драма е екранизация по известния писател от ЮАР Атол Фугард и разказва историята на улична банда от Йоханесбург.
Животът на нейния безскрупулен главатар по прякор Цоци (в превод - "главорез") се променя, когато открива дете на задната седалка на открадната от него кола...
Новият водещ на церемонията Джон Стюарт се справи не по-зле от предшествениците си, като се шегуваше предимно с демократическия уклон на Холивуд и еврейския си произход.
Към комичните моменти, с които изобилстваше церемонията, спадаше и появата на Бен Стилър, който връчи наградата за спецефекти.
Комикът от "Ах, тази Мери" и "Зуулендър" излезе на сцената облечен в зелено от главата до петите - заради т.нар. "син екран" (bluescreen), пред който играят през повечето време актьорите във филмите с компютърно генерирани образи.
Почетният "Оскар", както бе анонсирано в началото на годината, бе присъден на реж. Робърт Олтман (RobertAltman.com), останал в историята на киното с ленти като "Военнополева болница", "Нашвил", "Играчът", "Прет-а-порте", "Госфорд парк".
Въпреки напредналата си възраст (81 г.) той продължава да работи активно - наскоро поставил в Лондон последната пиеса от покойния Артър Милър, а най-новият му филм "A Prairie Home Companion" се състезаваше за "Златната мечка" на Берлинале през февруари.
Режисьорът получи статуетката от актрисите Лили Томлин и Мерил Стрийп, които се опитаха да илюстрират методите му на работа с полуимпровизиран диалог помежду си.
На финала на благодарствената си реч Олтман призна, че преди 10 години е бил подложен на сърдечна трансплантация и в гърдите му сега бие сърцето на 30-годишна жена - и се пошегува, че затова му остават още 40 години активен живот
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!