За приемането на резолюция, налагаща ултиматум на Ирак да се разоръжи до 17 март, САЩ се нуждаят от подкрепата на девет от 15-те членки на Съвета за сигурност. Необходимо е също никоя от петте постоянните членки на Съвета да не наложи вето. Американският държавен секретар Колин Пауъл заяви в няколко телевизионни интервюта, че е "окуражен" и че според него Вашингтон може да разчита на 9 или 10 гласа.
Пауъл предупреди, че едно вето на Франция в Съвета за сигурност може да има "сериозни последици" за двустранните френско-американски отношения.
САЩ и Великобритания дадоха вчера на Ирак ултиматум да се разоръжи до 17-ти март. Британският представител в ООН заяви, че в противен случай войната ще бъде неизбежна. Москва заплаши, че ще направи всичко, за да блокира документа.
Крайният срок може да бъде продължен с ден-два, но не повече. Това предупреди британският представител в ООН Джереми Грийнсток. Тогава Ирак ще е загубил и последния шанс и ще влязат в сила последиците, предвидени в сегашната резолюция 1441, каза Грийнсток в интервю за британски телевизионен канал.
Съветникът на US президента по въпросите на националната сигурност Кондолиза Райс счита 17 март за реален срок, в който Саддам Хюсеин може да изпълни исканията за разоръжаване, предаде телевизия Ей Би Си. Ако иска, той може да направи това още утре, каза Райс и подчерта, че САЩ не виждат необходимост от допълнителни отлагания на крайния срок.
Райс заяви също, че международните инспектори, работещи в Ирак, ще бъдат уведомени предварително за началото на военната операция, за да могат своевременно да напуснат страната.
Саудитска Арабия призова Ирак да посочи своя крайна дата за разоръжаването си в противовес на предложения от САЩ и Великобритания ултиматум, съобщава руското електронно издание "Газета". Саудитският министър на външните работи принц Сауд заяви, че ключът към разрешаването на противопоставянето е в ръцете на Ирак.
Саудитска Арабия няма да предостави убежище на иракския президент Саддам Хюсеин, ако той реши да се оттегли от поста си, заяви саудитският външен министър. Той опроверга съобщението, че американски войски пристигат на летището в гр. Арара близо до иракската граница и подчерта, че Саудитска Арабия няма да се съгласи територията й да бъде използвана за отправна точка на военни действия срещу Ирак.
Според саудитския външен министър евентуален военен удар срещу Ирак ще доведе до разделяне на страната и ще провокира конфликт в региона.
Австралия и Нова Зеландия не успяха да сближат позициите си по въпроса с разрешаването на иракската криза. По време преговорите с новозеландската си колежка Хелън Кларк, австралийският премиер Джон Хауърд изрази надеждата, че Съветът за сигурност на ООН ще приеме втората резолюция за Ирак в близките седем дни. Министър-председателката на Нова Зеландия смята, че трябва да бъде продължен срока на инспекциите и заяви, че страната й няма да предостави военнослужещи за участие в каквато и да били въоръжена операция против Ирак, дори и такава да бъде одобрена от ООН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!