Кп паниите са първенци в третия национален конкурс за иновативно предприятие на годината.
На официална церемония на 19 декември в столицата в рамките на третия национален иновационен форум бяха връчени наградите ?Иновативно предприятие на годината?.
Първата награда в категорията малка фирма (с персонал под 50 души) грабна Сатурн инженеринг за системата Cap Seal System за безконтактно индукционно запечатване на алуминиево фолио в капачки и тубички за хранително-вкусовата, химическата и фармацевтична промишлености. Технологията е с висока производителност, без необходимост от водно охлаждане, изключително лесна за монтиране и обслужване.
Фирмата разработва и произвежда индустриална и потребителска техника, електронни модули, индукционни захранвания и генератори, специализиран софтуер и Интернет приложения. Почти цялата й продукция е предназначена на износ и половината от персонала е зает в научна и развойна дейност. Фирмата е внедрила система за управление на качеството ISO 9001:2000.
Сатурн инженеринг успешно си сътрудничи с партньори от Великобритания и САЩ за съвместна развойна дейност и тестове. Фирмата е участвала в изследователски проекти, финансирани по Шестата рамкова програма на ЕК и по Националния иновационен фонд. Сатурн инженеринг участват в изграждането на Техно парк София, чийто замисъл е да създаде благоприятни условия за малките и средните фирми от областта на технологиите и иновациите и да насърчи развитието на високите технологии в България.
На второ място за иновативна малка фирма беше класирана компанията Дявач за четири вида горивни камери, използващи биомаса (дърва за огрев, дървесни пелети и брикети). Трети в тази категория е едноличен търговец БОДИ?Д?Добри Добрев. Фирмата участва в конкурса с регенерираща серия козметични продукти с екстракт от южноамериканския чай Ройбос, ?Ройбос стар? и с избелваща серия козметични продукти ?Биле-ВА?.
Голямата награда в категорията иновативно средно и голямо предприятие (с персонал над 50 души) получи Фикосота за разработките си на линия за стъклокерамично покритие на водосъдържателя на обемни бойлери и линия за плазмено заваряване на водосъдържателя.
Компанията е най-големият производител на битови отоплителни уреди в Европа с над 30 годишен опит в производството на уреди за отопление и износ за повече от 50 държави. Тя разполага с три завода, оборудвани с модерните автоматизирани линии за производство и монтаж на отоплителна техника и водонагреватели. В компанията се използват водещи технологии, които отговарят на съвременните екологични норми в Европейският съюз.
Фирмата е провела десетки обучения за повишаване производителността, квалификацията и качествата на персонала. Сътрудничи успешно с редица международни и национални изследователски организации, университети и фирми, спечелила е проект за финансиране на маркетингово изследване по международна програма BAS. Фикосота е носител на голямата награда в категория ?Индустрия? в конкурса ?Икар? на БСК.
С почетна грамота на второ място в категория иновативно средно или голямо предприятие беше отличена Денима 2001 за гама-осветители за улично осветление, при която са приложени нови технологии за проектирането и производството на осветителите. На трето място беше класирана фирма Оптикс за серията си от 19 изделия - очила за нощно виждане, нощни бинокли, оптични мерници, мобилни термодивизионни системи, телевизионни камери и др., които са новост за българския пазар.
Журито връчи и специална награда за постоянно развитие и високи постижения в иновационната дейност на Дейзи технолоджи ? миналогодишния победител в категорията малко иновационно предприятие.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!