Ураганът Санди до снощи взе най-малко 48 жертви в САЩ, 18 от тях в Ню Йорк, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
Мнозина от загиналите са загубили живота си, ударени от падащи дървета.
Спасителните екипи продължават да работят.
Над 8 млн. души на Източния бряг останаха без електричество
Спрян е общественият транспорт. До снощи бяха отменени над 18 хил. международни и вътрешни полета. Ще минат дни преди въздушният, наземният и подземният транспорт и електроснабдяването да се нормализират, посочва АП.
В Ню Йорк имаме най-малко 18 жертви, каза на пресконференция снощи кметът Майкъл Блумбърг.
Той посочи, че ураганът Санди (вж. фотогалерия) се е разразил с "историческа мощ" и добави, че е видял сцени на отчаяние, "напомнящи на онова, което сме гледали за края на Втората световна война".
Небивало тежки повреди са нанесени на нюйоркското метро,
което има 108-годишна история. Според кмета метрото може да заработи отново най-рано след пет дни.
Блумбърг потвърди, че фондовата борса на "Уолстрийт" днес ще бъде отворена в 9:30 ч. местно време, но училищата в Ню Йорк ще останат затворени.
В Ню Йорк бе отменен големият парад за Хелоуин заради жертвите и пораженията от урагана Санди, предаде Франс прес.
За първи път от 39 години история на парада той е отменен от спасителните служби на нюйоркската община и от полициятасъобщиха организаторите на събитието, което събира десетки хиляди маскирани жители на Ню Йорк.
Полицията уточни, че основната причина за отменянето е прекъснатото електричество по улиците, където бе предвидено да премине парадът.
Президентът на САЩ Барак Обама ще посети
днес щата Ню Джърси и заедно с губернатора Крис Кристи ще огледа щетите, нанесени от урагана Санди, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на Белия дом.
Придошлата река Хакенсак в Ню Джърси наводни три града.
Природното бедствие се стовари върху Литъл Фери, Муначи и Карлщад толкова ненадейно, че местните власти не успяха да предупредят 19-те хиляди жители да се евакуират в по-високи райони, посочва Ройтерс.
При Муначи според полицията се е скъсала крайбрежна дига. Най-малко 2000 души са били евакуирани от спасителни екипи във временни убежища.
Наводнени бяха и пистите на летището Тетъбъроу в щата. То е използвано предимно от самолети, собственост на големи национални и многонационални корпорации.Обама отмени присъствието си на насрочените за днес събития в щата Охайо в предизборната кампания, посочва Ройтерс.
Санди почти отмина, но не е забравена - окръг Колумбия и Източното крайбрежие трябва да се справят с последиците, пише в заглавие "Вашингтон таймс".
Губернатори, кметове и милиони американци на Източното крайбрежие се готвиха за супербуря с безпрецедентна сила и тя дойде, пише изданието.
Вилнеейки от Манхатън до Милуоки, стихията уби десетки. Санди, която започна като ураган, тръгна от Карибите и удари крайбрежието на Ню Джърси. Град Ню Йорк онемя пред рекордните вълни в Батъри парк, а в по-малко засегнатите райони служителите бяха благодарни, че бурята не е причинила по-големи щети.
Още не са изчислени щетите в щата Ню Джърси, върху който бурята се стовари в понеделник вечерта с ураганна сила, но според някои прогнози в една трета от Щатите те възлизат на над 50 млрд. долара - повредено имущество и спрял бизнес.
"Супербурята отминава, оставяйки след себе си разрушения в Ню Йорк и Ню Джърси", извежда в заглавие "Вашингтон пост". Санди - хибрид между ураган и североизточна буря, от вчера започна да отслабва, докато преминаваше през Пенсилвания, отивайки към Канада.
Щетите обаче са нанесени и тя ще остане в историята, и то не само заради пораженията в град Ню Йорк, където приливна вълна наводни някои от най-скъпите имоти в Америка, пише вестникът.
Вестникът отбелязва, че за възстановяване на електрозахранването може да е необходима цяла седмица. Затова някои нюйоркчани си стегнаха багажа и решиха временно да напуснат града.
На Източният бряг на САЩ започна кампания за масово разчистване и възстановяване, която ще продължи вероятно седмици, след като ураганът Санди донесе кошмарна смесица от ветрове, дъждове, наводнения, пожари, спиране на електричеството и транспорта, пише британският вестник "Индипендънт".
"Гардиън" пише, че пълният размер на разрушенията от бурята, която се вижда веднъж в живота и която порази Източното крайбрежие на САЩ, започнал да става ясен днес, след като ураганните ветрове и разрушителните наводнения оставиха 8,2 млн. души без ток, отнеха живота на 48 души и парализираха Ню Йорк.
Президентът Барак Обама, който бе на посещение в централата на Червения кръст вчера, предупреди, че ще има още щети. Той каза, че продължава да има опасност от наводнения и спиране на тока и че бурята все още не е свършила.
Вестникът цитира губернатора на Ню Джърси Крис Кристи, който заяви, че размерът на разрушенията е невъобразим. Това надминава всичко, което някога съм мислел, че ще видя, каза той.
В друга статия "Гардиън" пише, че нюйоркчани са потресени, но не и сломени. Ако някой ден в Ню Йорк настъпи апокалипсис, вероятно пак ще има хора, които ще си правят джогинга по тротоарите в шест часа следващата сутрин, отбелязва вестникът.
Не бяхме изненадани да ги видим и сега, както обикновено призори, как тичат покрай хора, които разхождат кучетата си, и прескачат паднали клони, които в много квартали бяха единственият реален знак за случилото се предната нощ, пише вестникът.
Дори и тези квартали обаче бяха мрачно притихнали като за един делничен ден, отбелязва "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!