С ърбия загуби Косово още преди седем - осем години. Това заяви американският посланик Джон Байърли в лекцията, която изнесе пред студенти от Софийския университет.
Планът за статута на Косово, който пратеникът на ООН Марти Ахтисаари изготви е единственият възможен вариант. Връщане на Косово в Сърбия не може да има, посочи още Байърли.
Той допълни, че всяко друго решение ще доведе до повече насилие и нестабилност и ще бъде обречено на провал.
САЩ се надяват статутът на Косово да стане факт тази година.
И сме съгласни с г-н Ахтисаари, че провинцията трябва да получи независимост под международно наблюдение, каза още американският дипломат.
Според Байърли Косово е уникален случай и страхът, че този прецедент може да се повтори на други места е преувеличен.
Според него с помощта на САЩ и ЕС, Косово трябва да утвърди силата на закона и да не се допусне повтаряне на престъпленията от миналото.
България е превърната в модел за стабилност на Балканите
и ще играе много важна роля в процеса, каза още Джон Байърли.
Като член на ЕС страната ни е не само съюзник, който дава добри съвети, а и пример за останалите страни в региона, каза още американския посланик.
Според него изборът пред Косово е не дали да бъде независимо, а каква независимост да получи. В случай, че тя бъде обявена едностранно от косовските албанци, това би довело до много повече насилие и проблеми за района.
Независимост, наблюдавана от международната общност обаче е добър пример във всички случаи, когато ще трябва да се решават етнически конфликти, смята още той.
Американският посланик призова Сърбия да погледне към бъдещето, когато ще стане пълноправен член на НАТО и заяви, че страната също трябва да има европейска перспектива.
Друг важен аспект от интересите на САЩ и Европа, според Байърли, са
отношенията с Русия.
В тях обаче има както области на сътрудничество, така и на напрежение и неразбирателство, които трябва да намалеят, за да не пречат на сътрудничеството.
САЩ и Европейският съюз са загрижени за енергийната политика на Москва. Това е много важно и за България, която е зависима от Русия, посочи още американският посланик.
Той подчерта, че подготвеният от САЩ противоракетен щит в Полша и Чехия не е и не може да бъде насочен срещу Русия, защото е срещу очертаващата се заплаха от Близкия Изток.
България трябва да помогне за преодоляването на предразсъдъците от Студената война и да допринесе за сближаването между НАТО и Русия, каза още Байърли.
"Страната ви не трябва да избира между НАТО, ЕС или Русия, а трябва да е техен приятел и да си сътрудничат", допълни той.
Американският посланик благодари и за участието на България в Афганистан и Ирак и каза, че никой няма да забрави 13-те български жертви в Ирак, чиято саможертва "ще бъде възнаградена с един стабилен и демократичен Ирак".
Русия ще използва правото на вето по отношение приемането на резолюция от страна на Съвета за сигурност на ООН за плана на Ахтисаари, който отваря път за независимост на сръбската провинция косово. Това съобщи днес руската информационна агенция Интерфакс.
Предложенията на специалния пратеник на ООН за Косово Марти Ахтисаари, че независимостта е единствената жизнеспособна опция за тази сепаратиска провинция на Сърбия, са неприемливи за Русия, заяви заместник министърът на външните работи на Русия Владимир Титов.
"Решението, което се основава върху препоръките на Ахтисари няма да мине в Съвета за сигурност на ООН", добави той
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!