Сенатът, в който преобладават демократите, даде одобрението си, след като вчера доминираната от републиканците Камара на представителите гласува "за" с 296 гласа срещу 133 "против".
Преди това камарата на представителите в американския Конгрес гласува с голямо мнозинство да се предоставят на президента Буш пълномощията, които той иска за нанасяне на военен удар срещу Ирак.
US президентът приветства резултата от гласуването в Комарата на представителите на американския Конгрес. "Камарата на представителите ясно заяви на целия свят и Съвета за сигурност на ООН, че надвисналата заплаха от страна на Ирак трябва да бъде окончателно премахната", заяви американският президент в Белия дом. "Дебатът в Камарата бе проведен в духа на най-добрите традиции на Конгреса на Съединените щати. Той беше предметен, цивилизован и компетентен. Доволен съм и от напредъка, който отбелязваме в Сената и очаквам скорошно гласуване и там"- допълни Буш.
Той посочи също, че гласуването е ясен сигнал за иракския режим, че той трябва да се разоръжи, да изпълни всички действащи резолюции на ООН, или ще бъде заставен да ги изпълни. Буш отхвърли възможността за каквито и да било преговори с Багдад по условията на инспекциите.
Иракският вицепремиер Тарик Азиз обвини САЩ, че използва обвиненията си за разработвани от Ирак оръжия за масово унищожение като претекст за разединяване на страните от Близкия изток с цел да заграбят петрола им.
Буш определи Ирак като "държава извън закона, която скоро няма да може да заплашва другите". Резолюцията изисква от президента да приложи всички дипломатически средства, преди да прибегне към сила и да докладва на Конгреса всеки два месеца, ако предприеме действия.
Вероятно след като администрацията на Буш получи подкрепа от Камарата на представителите, ще се увеличи много и натискът върху Съвета за сигурност на ООН да постигне единодушие по нова резолюция, коментира Би Би Си. Петте постоянни членки на Съвета все още не са на едно мнение по проблема.
Германия няма намерение да промени становището си относно евентуална военна интервенция на САЩ над Ирак, независимо от разрешението, което получи от американския Конгрес президентът Джордж Буш, заяви германският военен министър Петер Щруг. За федералното правителство в Бон е много по-важно да бъдат проверени уверенията на Багдад, че дава пълен достъп на инспекторите на ООН да се уверят, че Ирак не използва забранени програми за производството на оръжие за масово поразяване, допълни той.
Междувременно Камарата на представителите в Конгреса прие закон, който предвижда сериозни подобрения в избирателната система на страната. Законът има за цел да не се допуска повторна скандалната ситуация от президентските избори през 2000 г. За да влезе в сила, законопроектът трябва да бъде одобрен от Сената и подписан от президента.
Новият закон не предвижда кардинални промени в системата на гласуване, както и преки избори. Промените в него носят по-скоро технически характер и опростяват процедурата на гласуване и преброяване на гласовете. За реализирането му ще бъдат отпуснати 3,9 млрд. долара. С тях ще бъдат закупени нови компютърни системи, които ще сменят остарелите машини за гласуване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!