М еждународната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" призова либийските власти да освободят петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт за умишлено заразяване на либийски деца с вируса на СПИН.
В изявление, поместено на уебсайта на организацията (Amnesty.org), се отбелязва, че на българските медици и палестинеца е било отказано правото на справедлив процес въпреки многократните призиви на "Амнести".
Правозащитниците смятат, че след толкова време шансовете на обвиняемите за справедлив процес при спазване на международните норми са малки.
Организацията изтъква, че няма доказателства за умишленото заразяване на децата с ХИВ, което дава основание да се предположи, че са били обвинени несправедливо за трагедията в детската болница в Бенгази.
В изявлението се съобщава още, че "Амнести интернешънъл" е изпратила вчера писмо до министъра на правосъдието на Либия Мустафа Мохамед Абдулджалил, в което изразява тревогата си във връзка със смъртните присъди.
Организацията припомня за изявленията на либийски представители, че Върховният съд на джамахирията може да отмени присъдите или те да бъдат анулирани от Висшия съвет на съдебните инстанции.
"Амнести интернешънъл" изразява надежда, че Върховният съд ще разгледа скоро делото по независим и безпристрастен начин.
В изявлението се отбелязва, че правозащитната организация разбира гнева на семействата на заразените деца и признава правото и дълга на либийските власти да привлекат към отговорност виновните за трагедията.
Наред с това от "Амнести интернешънъл" подчертават, че за да бъде разкрита истината, е необходимо обвиняемите да получат справедлив процес.
В документа се посочва, че организацията смята смъртната присъда за най-жестокото и нехуманно наказание и се противопоставя на прилагането му при каквито и да е обстоятелства.
Припомняйки, че самопризнанията на обвиняемите са били изтръгнати чрез мъчения, "Амнести" отново призовава либийските власти да заявят незабавно, че смъртните присъди по това дело няма да бъдат изпълнени никога.
В документа се отбелязва и писмото на 114 Нобелови лауреати до Муамар Кадафи, в което се настоява за преразглеждане на научните доказателства в процеса.
Организацията изтъква, че през 2006 г. са се появили нови съществени елементи, които потвърждават заключенията на специалистите по въпросите на СПИН Виторио Колици и Люк Монтание, че става дума за вътреболнична инфекция, която е започнала преди пристигането на обвиняемите.
В изявлението се споменава за неотдавнашната публикация в сп. "Нейчър", в която международни здравни експерти преразглеждат доклада на петимата либийски специалисти от 2003 г., който е бил съществен елемент от обвинението.
Междувременно САЩ приветстваха изявленията на най-големия син на Кадафи Сейф ал Ислам пред български вестник, че има план за решаване на казуса с български петте български медицински сестри.
На брифинг говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак заяви, че ако либийците наистина постъпят така, както Сейф ал Ислам казва, Вашингтон би приветствал това.
Говорителят отново потвърди подкрепата на САЩ за исканията за освобождаването на българките и палестинския лекар.
Разбираме, че либийците имат определена съдебна процедура, през която минават, но въпреки това ние смятаме, че би трябвало да бъде намерен начин те (българките - б.ред.) да бъдат върнати у дома, изтъкна Маккормак.
Същевременно той подчерта, че САЩ разбират истинската трагедия, станала в Либия и че никой не може да замени загубата на починалите заразени деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!