Захир Шах е бил начело на Афганистан цели 40 години и е един от малкото държавници там, които не са загинали от насилствена смърт. Миналата седмица престарелият крал в изгнание даде интервю пред арабски вестник, излизащ в Лондон, където заяви, че талибанският режим е в същността си чужда окупационна власт, подкрепяна от сили зад граница, и че се готви да се завърне като "слуга на страната си".
Според историческите хроники Захир Шах сяда на трона през 1933 г., след като баща му Мохамед Надир Шах загива при атентат. Поради младежката му възраст обаче (едва 18 години) в управлението първоначално активно се намесвали и двамата му чичовци. През юли 1973 г., докато кралят отсъства от страната, на престола сяда братовчед му Дауд Хан (наричан Червеният принц и убит по-късно заедно с повечето членове на семейството си при военен преврат). Оттогава Захир Шах живее като изгнаник в Италия.
От краля премиер ще се очаква да обедини във властта всички племена и етнически групи в страната, както и недотам фанатизираните представители на талибанската общност и опозиционния им Северен съюз. Освен Захир Шах и привържениците му в Италия, голяма група афганистански имигранти, готови за управлението, има и в Кипър - сред тях са предимно афганистански интелектуалци, бивши депутати, министри и университетски преподаватели.
Междувременно Си Ен Ен съобщи, че САЩ смятат да включат в антиталибанската кампания своето радио "Гласът на Америка" (VOA), пакистански радиостанции, както и известната арабска телевизия "Ал Джазира". Тя се издържа от емира на Катар, с когото тази седмица ще се срещне държавният секретар Колин Пауъл. Проамериканската пропаганда ще цели да внуши на редовите афганистанци, че САЩ водят битка с тероризма, а не с исляма и да ги информира, че американската държава е един от най-големите хуманитарни дарители на Афганистан, обяснява Си Ен Ен.
Възможно е в страната да се установят и омиротворителни сили на ООН, които обаче да са съставени почти изцяло от мюсюлмани. Международната общност трябва да следи действията на Северния съюз, ако се опитат да заемат еднолично опразнената от талибаните ниша, предупреждават наблюдатели. Възстановяването на инфраструктурата и икономиката на страната ще струва 1 млрд. долара годишно, са изчислили в Държавния департамент на САЩ.