САЩ незабавно отрекоха обвиненията на подалия оставка Аристид.
"Самата идея, че някой е бил принуждаван насила, е напълно несъстоятелна след всичко, което чух и видях. Не вярвам, че той е казал това, което вие ми казвате, че той е казал. А ако някой друг го казва, това е съвсем друго нещо", коментира в характерния си стил американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд.
Белият дом, Пентагона и Държавният департамент определиха обвиненията на Аристид като "абсурдни".
"Тези, които са казали това в публичното пространство, е трябвало да се обърнат директно към мен", заяви държавният секретар Колин Пауъл. Според неговата версия за събитията в събота вечерта Аристид е попитал по телефона американския посланик в Хаити дали САЩ са готови да му осигурят защита, ако напусне страната. Посланикът от своя страна се обадил на Пауъл, който наредил изпращането на самолет.
"Аристид замина напълно доброволно, след като подписа оставката си. Той бе придружаван от собствената си охрана", подчерта Пауъл и потвърди, че след излитането на самолета никой не е знаел къде ще отиде бившият хаитянски президент, защото все още никоя държава не се била съгласила да приеме Аристид и неговото обкръжение.
Бившият президент все още има поддръжници в САЩ, включително в Конгреса, и те твърдят, че Белият дом е организирал отстраняването на Аристид, добавя българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). Твърденията им се основават на телефонни разговор с Аристид след пристигането му в Централноафриканската република.
"Подобни хипотези не помагат на народа на Хаити да осъществи бъдещето, което желае. Ние защитихме Аристид и семейството му и му помогнахме да напусне Хаити. Той сам се оттегли", посочи говорителят на Буш Скот Маккелан.
Междувременно в хаитянската столица влезе отново в сила комендантският час от 18 до 6 ч. сутринта.
Над 120 души са били евакуирани вчера от Порт-о-Пренс в столицата на Доминиканската република Санто Доминго с канадски военни самолети, съобщиха властите в Отава.