О спорваната ядрена програма на Техеран не представлява заплаха за която и да било държава, дори и за Израел, който е "отявлен враг", заяви президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад, който откри реактор за производство на тежка вода.
Инсталацията бе пусната в експлоатация въпреки настояванията на ООН страната да прекрати ядрената си програма.
Техеран твърди, че програмата има мирно предназначение, но Западът се опасява от евентуалното й използвана за разработване на атомна бомба, припомнят световните агенции.
В речта си Ахмадинеджад увери, че Иран никога няма да изостави своята ядрена програма, като повтори, че целта й не е създаването на атомно оръжие.
"Светът трябва да приеме истината - че Иран е могъща, желаеща мир и развита държава. Това ще е в интерес на всяко правителство и страна", независимо дали им харесва или не, добави президентът.
Междувременно според в. "Лос Анджелис таймс" администрацията на US президента Джордж Буш е загатнала, че е готова да създаде независима коалиция, за да замрази иранските авоари и ограничи търговията с Техеран, ако ООН не успее да наложи санкции срещу страната.
Резолюция на Съвета за сигурност дава на Иран срок до 31 август да спре обогатяването на уран (който може да се използва както в ядрената енергетика, така и в разработването на атомно оръжие), защото в противен случай могат да бъдат въведени санкции.
В интервю в края на седмицата посланикът на САЩ в ООН Джон Болтън каза, че САЩ планират да въведат резолюция за налагане на санкции като забрана за пътуване и замразяване на авоарите на ключови ирански фигури малко след изтичането на срока в края на август, отбелязва вестникът.
Според изданието Болтън бил оптимист, че членове на Съвета за сигурност като Китай и Русия, които не одобрямат налагането на санкции, биха се съгласили с американските предложения.
Вчера обаче Русия отхвърли налагането на санкции за момента, след като Техеран се съгласи да продължи да преговаря, макар че отказа да спре обогатяването на уран.
В случай че Русия и Китай не приемат резолюцията, Вашингтон разработва паралелна дипломатическа линия, без участието на ООН, уточни Болтън.
Анализаторите смятат, че тази стратегия отразява не само трайното разочарование на Вашингтон от бездействието на Съвета за сигурност по отношение на Иран, но и настоящата неубедителност на вашингтонската позиция заради противоречивата роля на САЩ при поредица от конфликти в Близкия изток, вкл. и при последния - в Ливан, пише "Лос Анджелис таймс".
Американското антитерористично законодателство позволява на Вашингтон да засили собствените си санкции.
Те включват дори използването на финансова принуда спрямо Техеран, както и мерки да не се допусне Иран да се снабдява с материали и оборудване, за да произвежда ракети или да развива ядрената си програма, подчертава Болтън.
Той допълни, че САЩ насърчават и други страни да се възприемат този подход. Вашингтон наложи търговско ембарго на Иран през 1987 г., припомня "Ройтерс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!