Е вропейският съюз ще се опита да намери днес единна линия, за да справи с едностранна декларация за независимост на Косово от страна на косовските албанци, след като бившият лидер на Армията за освобождение на Косово Хашим Тачи спечели парламентарните избори в събота.
Тачи, който е фаворит за поста премиер на борещата се за независимост сръбска област, заяви, че
парламентът на Косово ще обяви независимост веднага след 10 декември,
когато изтича срокът за преговорите за статута, водени с посредничеството на международната тройка на Контактната група.
Докато САЩ и повечето страни от ЕС подкрепят независимост на Косово, няколко европейски страни не са склонни да одобрят подобен ход без официално решение на Съвета за сигурност на ООН.
"Съществува представата, че ние (ЕС) трябва да водим този процес, а за да го направим, трябва да действаме заедно", заяви за Ройтерс европейски дипломат, пожелал да остане анонимен.
Няколко съседни страни на Балканите плюс Германия и Испания се колебаят да подкрепят едностранна декларация за независимост.
Според дипломати обаче и Мадрид, и Берлин може да променят позицията си, ако стане ясно, че са били положени всички усилия за постигане на компромис между Сърбия и албанското мнозинство в Косово.
Европейският посредник в тройката преговарящи, германският дипломат Волфганг Ишингер ще се срещне със сръбски и с албански лидери в Брюксел във вторник.
Малко участници в разговорите обаче се надяват на пробив.
Масовият бойкот на изборите от страна на косовските сърби, които протестираха по този начин срещу широката подкрепа на албанските политици за независимостта на Косово, само подчерта разделението.
Две седмици преди крайния срок на преговорите на 10 декември, на 26 ноември ще се състои нов опит на посредниците за постигане на компромис. Сърбия предлага широка автономия на Косово, но косовските албанци искат само независимост.
Председателят на комисията по външните работи в руската Дума Константин Косачов заяви вчера, че победата на Демократическата партия на Косово (ДПК) на изборите в "сръбската област", както руснаците упорито наричат Косово, допълнително ще стимулира искането на албанците за независимост.
Според Косачов, който говори пред държавния телевизионен канал "Русия", преговорите между Белград и Прищина за статута на Косово сега ще станат още по-сложни.
Сърбия не позволява
на нейна територия да се появи нова държава и не приема ситуация, в която се нарушават елементи на международното право, заяви президентът на Сърбия Борис Тадич пред същия руския държавен телевизионен канал.
"Всички трябва да разберат, че това може да бъде опасен прецедент за района и за света, че така се руши съществуващият ред и се създава заплаха за икономическата и политическата стабилност по света", каза Тадич.
Позицията ни е съвсем сериозна и отговорна, подчерта сръбският президент, като добави, че състоялите се в събота избори в Косово са били преди всичко "разясняване на отношенията между албанските политици".
"В Белград се надяват да не са единствените, които разбират до какво може да доведе независимостта на Косово", каза руски кореспондент в централната информационна емисия на руската телевизия.
Вчера САЩ бяха първата държава, която приветства изборите. "Косовските избиратели се възползваха от правата си да гласуват и да изберат представители по всички етажи на властта", заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Шон Маккормак. Той изрази съжаление, че сърбите в Косово са бойкотирали вота.
Мисията наблюдатели на Съвета на Европа оцени днес, че
изборите в Косово са протекли в съответствие с международните стандарти,
но тревожи слабата избирателна активност.
В предварителен доклад 150-те наблюдатели оценяват положително изборния процес.
"Като цяло изборите бяха проведени в съответствие с принципите на Съвета на Европа и в съответствие с международните и европейските стандарти за демократични избори, ако се вземе предвид закъснялото им насрочване. Изборите протекоха в мирна атмосфера въпреки напрегнатия политически контекст в резултат на наближаването на срока за процеса на преговори за бъдещия статут на Косово", се посочва в доклада.
Отбелязва се, че слабата избирателна активност трябва да бъде ясен сигнал за политическите лидери.
"С това се потвърждава тенденцията на спад, която започна на изборите през 2001 г. и която разкрива дълбокото недоволство сред гражданите", се посочва в доклада.
Мисията на Съвета на Европа, която наблюдава хода на предизборната кампания, самото гласуване и преброяването на гласовете, призова политическите партии и лидери да признаят резултатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!