Френският президент Никола Саркози заяви, че Франция ще се завърне в Обединеното военно командване на НАТО - повече от 40 години, след като предшественикът му Шарл де Гол извади страната от военните структури на алианса, предадоха осведомителните агенции.
"Дойде времето да сложим край на това положение. Това е в интерес на Франция и в интерес на Европа", каза Саркози в реч на конференция по въпросите на отбраната във Военната академия (École Militaire) в Париж.
Той подчерта, че Франция трябва да възстанови пълноправното си присъствие в НАТО, за да има повече тежест в дейностите на пакта.
През 60-те години тогавашният президент Шарл де Гол реши Париж да се изтегли от военните структури на НАТО, след като не успя да намали доминиращата роля на Вашингтон в алианса.
"Със завършването на този дълъг процес Франция ще е по-силна и по-влиятелна. Защото отсъстващите никога не са прави, защото Франция трябва по-скоро да участва в ръководенето, а не да бъде ръководена.
Защото трябва да сме там, където се изготвят решенията и нормите вместо да чакаме отвън да ни уведомят за тях. Трябва да престанем да се замозалъгваме, че като си заровим главата в пясъка, сме способни да защитаваме каквото и да било", заяви френският президент.
Франция е на четвърто място в НАТО като числен принос с войски. Според официални лица самоналоженото й изгнание от военното командване на НАТО е навредило на способността й да влияе при вземането на решения.
Саркози подчерта, че Франция ще запази независимата си политика на ядрено възпиране.
"Ще запазим капацитета си за ядрено възпиране независим. Може да дебатираме за възпирането, трябва да дебатираме за разоръжаването, но няма съвместно с друг да вземаме решения за нашата ядрена сила", подчерта френският президент.
Френският ядрен арсенал е създаден от френски инженери и е подкрепян от всички политически партии. Другата западноевропейска ядрена сила Великобритания е купила ядрената си технология от САЩ, отбелязва Ройтерс.
Въпреки че Саркози може да реши Франция да се върне във военните структури на НАТО без да се допитва до парламента, той поиска вот на доверие по въпроса идната седмица, за да подсили легитимността на решението си. Очаква се той лесно да спечели вота.
Съединените щати са възхитени от решението на Франция отново да се присъедини към интегрираното военно командване на НАТО, което Париж напусна преди повече от 40 години, съобщи вчера американското министерство на отбраната, цитирано от Франс прес.
Много се радваме, че след 43-годишно отсъствие Франция отново ще заеме мястото си в командната структура на алианса, за чието създаване допринесе, отбеляза в изявление говорителят на Пентагона Джеф Морел.
Решението на Париж бе приветствано и от генералния секретар на НАТО Яп де Хоф Схефер.
Пълноценното участие на Франция в процесите на вземане на решения и планиране може единствено да укрепи още повече алианса, отбелязва в изявление Схефер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!