През предстоящия месец юли преподаватели от няколко български университета ще преминат през обучение в областта на SAP решенията. Това ще подготви лекторите през новата учебна година да могат обучават студентите в същата материя. Освен студенти, подготвените преподаватели ще могат да обучават и други свои колеги, така че SAP-преподаването да се разширява още повече в академичните среди.
Инициативата представлява първа фаза от реализацията на споразумение за университетско обучение в сферата на SAP технологиите, което подписаха днес два български университета ? Софийският и Техническият, и европейският софтуерен гигант SAP. Парафите си под документа сложиха заместник деканът на Катедра ?Информационни технологии? на ФМИ доц. Румен Николов, заместник-деканът на ТУ-София доц. Стоян Малешков и Холгер Уитгес, представител на SAP Competence Center към Техническия университет в Мюнхен. Има ветоятност към споразумението да се включи и Университетът по национално и световно стопанство, който от новата учебна година стартира програма за обучение по ERP системи.
Експерти от SAP ще обучават преподавателите от университетите за работа със SAP софтуер. Специално за целта е предвидена среща с треньори от Мюнхен. От SAP не посочиха колко преподаватели ще подготвят, но деканът на ФМИ Румен Николов сподели, че в ръководения от него факултет ще се подготвят петима преподаватели.
Съдействието от страна на SAP за реализацията на програмата се състои в пълното спонсориране на учебните мероприятия. Това включва осигуряване на софтуер и на всички такси за ползване на системата SAP плюс всички разходи за самото обучение ? транспорт, престой в хотели в чужбина, храна и др., сподели Пламен Тилев, управител на SAP Labs България. Над 10 хиляди евро на човек ще струва обучението на всеки университетски преподавател.
От университетите, включени в споразумението, отказаха да посочат колко студенти ще подготвят по своите SAP-програми след завършването на квалификацията на учителите. Всички страни по договорката бяха категорични, че е налице голям глад както за SAP консултанти, така и за чисто технически специалисти. Самата SAP Labs в София е увеличила екипа си със 100 човека през последната година, подчерта Тилев. В момента корпорацията SAP стартира серия от вътрешни проекти, които пораждат нуждата от около 50 хиляди квалифицирани SAP специалисти в цял свят.
Спорезумението е сключени в рамките на програмата SAP University Alliances. От нея се ползват 130 000 студенти в 600 университета по света. Стойността на лицензите, които се дават за работа по тази програма, са на стойност над 250 милиона евро, заявиха от SAP.
На снимката: Пламен Тилев, управител на SAP Labs България, заместник деканът на Катедра ?Информационни технологии? на ФМИ доц. Румен Николов и Холгер Уитгес, представител на SAP Competence Center към Техническия университет в Мюнхен, подписват споразумението.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!